Latvijā vērojams būtisks ceļotāju skaita pieaugums

Aizvadītā vasara tūrisma nozarē Latvijā bijusi veiksmīga – ļoti daudz viesu apkalpots augustā, tomēr pirmspandēmijas rādītājus sasniegt vēl nav izdevies. Tūrisma mītnēs galvenokārt viesojušies ceļotāji no tuvējām kaimiņvalstīm, kā arī vietējie ļaudis. Eksperti skaidro – tas galvenokārt kara dēļ Ukrainā.

Atpūtas kompleksā “Kapteiņa osta” Salacgrīvā augustā rezervāciju un apmeklētāju ziņā jau teju sasniegts pirmspandēmijas līmenis. “Viss bija norezervēts. Ja saulainās dienās kāds ko atteica, kādu rezervāciju, nav problēmu līdz vakaram notirgot. Lielākā daļa pārvietojās ar kemperiem, automašīnām, velosipēdiem. Dažādos veidos viesi ierodās pie mums,” saka atpūtas kompleksa “Kapteiņu osta” direktors Ojārs Jūliks.

Dati par tūrisma situāciju valstī kopumā liecina, ka augustā tūrisma mītnēs Latvijā apmetās par trešo daļu vairāk viesu nekā pērn šajā laikā. Centrālās statistikas pārvaldes pārstāve Dita Zemīte: “Paskatoties visu gadu kopumā, līdz augustam, mēs uzņēmām par 70% vairāk viesu salīdzinājumā ar 21. gadu, kas ir laba ziņa, laba ziņa nozarē un atkopšanās jautājums.”

Tiesa gan – šie rādītāji vēl par 25% atpaliek no ceļotāju skaita, kas pie mums viesojās 2019. gadā. Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Naglis ReTV min vairākus apstākļus, kāpēc tā. Piemēram, Latvijā vēlāk kā citviet atcēla kovida ierobežojumus, ceļotāju paradumi mainījās Ukrainas kara dēļ, netika atjaunota prāmja satiksme starp Rīgu un Stokholmu, latvieši bija noilgojušies ceļot uz ārvalstīm. 

Šajā sezonā biežākie viesi pie mums bija ceļotāji no tuvējām kaimiņvalstīm. Augustā ceļotāju skaits no Lietuvas bija pat divas reizes lielāks nekā pērn, bet no Igaunijas pie mums atbrauca par 70% vairāk ceļotāju. Toties saruka ceļotāju skaits no tālākiem galamērķiem. Tai pat laikā šovasar Latvijā ļoti ievērojami pieauga ceļotāju skaits no Somijas. Nozarei tas ir ieguvums, jo šie ceļotāji ir ievērojami maksātspējīgāki. 

Nozares mērķis ir nakamajā gadā sasniegt pirmspandēmijas līmeni. Tiesa gan – pašlaik savu ietekmi rada energoresursu krīze, tās dēļ daudzi tūrisma nozarē strādājošie ziemas sezonā durvis apmeklētājiem slēgs, bet nākamajā sezonā būs spiesti celt cenas. Tai pašā laikā viesu nami jau šobrīd saņem rezervācijas kāzām, sporta spēlēm un korporatīvajiem pasākumiem nākamajā vasarā. 


Foto: Freepik