Latvijā VUGD palīdz arī vairāki tūkstoši brīvprātīgo ugunsdzēsēju

Iestājoties labvēlīgākiem apstākļiem ugunsnelaimēm dabā, arī brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībām izsaukumu ir vairāk – tā ReTV Ziņām atzīst biedrībā Valmierā.

Valmieras rajona brīvprātīgais ugunsdzēsējs Egīls Kaužēns saka: “Naukšēnu komanda šodien ir izbraukusi septiņas reizes. Ja mēs atminamies kādus 20 gadus atpakaļ – pavasaris, kūlas ugunsgrēki, vienā rajonā (pēc vecā iedalījuma) diennaktī bija 30 izbraukumi. Tad šodien visā Vidzemē ir 30.”

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāvis Jānis Grīnbergs pauž: “Ir šis te mobilais tālrunis, zvanam uz šo tālruni. Viņiem noteikti ir arī kādas pāradresācijas uz vairākiem cilvēkiem, jo gadās, ka viens nevar pacelt, vai gadās citas sakaru problēmas.”

VUGD ReTV Ziņām stāsta – šogad brīvprātīgo palīdzība lūgta aptuveni 160 izsaukumos. “Piedalījušies apmēram 40 – 50% gadījumu brīvprātīgie. Liela daļa parasti atsaka – nav laika, vai nav tehniskas iespējas, nav tehniskā apskate. Dažādas lietas ir,” skaidro Jānis Grīnbergs. 

Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību apvienībā atzīst – šī kustība pēdējo 30 gadu laikā ir nedaudz apsīkusi. Agrāk gan katrā pagastā bijusi vismaz viena komanda. “Ir, kuri ir tādā snaudošā režīmā – ja vajag, tad izbrauc, apdzēš, palīdz. Runājot par biedriem, vairāki tūkstoši, protams, bet, vai viņi ir aktīvi!? Daudzi nav aktīvi. Tie, kuri aktīvi darbojas, skaits mainās,” saka Vijārs Griķis, apvienības priekšsēdētājs.

Tikmēr brīvprātīgais valmierietis Egīls Kaužēns ReTV Ziņām stāsta par biežāk piedzīvotajām uguns nelaimēm, kuras nācies novērst Vidzemē: “Aizdegšanās apkures ierīču dūmvados, kas parasti ir ziemas sezonā visaktuālākais, pavasarī tie ir kūlas ugunsgrēki. Vasarā tad atkal ir neuzmanības – pirtiņas, grilēšanas un tādas lietas.”

Valmieras biedrībā kopā ir 13 komandas sešos Vidzemes novados jeb aptuveni 140 brīvprātīgo ugunsdzēsēju, kuri ir gatavi izrauties no ikdienas, kā arī steigties palīgā.

“Tas skaitlis mainās. Kāds kaut kur aizbrauc, kāds atkal nāk klāt. Šomēnes mēs sākam apmācības Rencēnu ugunsdzēsēju komandai. Tur arī veidojas jauna komandiņa. Ir starp mums arī meitenes, dāmas,” saka Egīls Kaužēns.

VUGD pārstāvis Jānis Grīnbergs atzīst – dažkārt brīvprātīgo dalībai ugunsgrēku dzēšanā ir izšķiroša loma. Paši brīvprātīgie ugunsdzēsēji gan ReTV Ziņām saka – ir nenovērtēts un piemirsts resurss, būtiski trūkstot valsts atbalsta.  


Foto: VUGD