Latvijas Dabas fonds sāk ziedošanas akciju "Dāvini dabiskās pļavas kvadrātmetru!"

Latvijas Dabas fonds (LDF) jau otro gadu decembrī aicina svētku laikā izvēlēties dāvanas, kas neatstāj ietekmi uz vidi, un piedāvā iespēju iegādāties un dāvināt simbolisku dabiskās pļavas kvadrātmetru, aģentūru LETA informēja LDF komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa.

Par ziedojumu vismaz 10 eiro apmērā LDF nodrošinās viena dabiskās pļavas kvadrātmetra atjaunošanu, bet ziedotājs saņems apliecinājumu par pļavas kvadrātmetra atjaunošanas atbalstīšanu un sava kvadrātmetra koordinātas. Šo apliecinājumu - simbolisko pļavas kvadrātmetru - varēs dāvināt kādam sev tuvam cilvēkam vai arī sev.

Akcija "Dāvini dabiskās pļavas kvadrātmetru!" risināsies no šodienas līdz 31.decembrim un šo īpašo dāvanu iespējams iegādāties vietnē "www.ldf.lv/davana". No saziedotajiem līdzekļiem tiek atjaunota 19 hektārus plaša dabiskā pļava aizsargājamā ainavu apvidus "Ziemeļgauja" zemes īpašumā "Lejzemnieki".

Brizga-Kalniņa piebilst, ka pagājušā gada nogalē šajā akcijā tika saziedoti gandrīz 4000 eiro, kā arī šo iniciatīvu pamanīja uzņēmums "Madara Cosmetics", kas dabisko pļavu atjaunošanai ziedoja 10 000 eiro. Par ziedotajiem līdzekļiem "Lejzemniekos" LDF turpināja parkveida pļavas atjaunošanu - iestādīti mataino vēlpieņu, ārstniecības ancīšu, lipīgo sveķeņu, lielziedu vīgriežu, gaiļbiksīšu un parasto vizuļu stādi, kā arī piesētas Ziemeļgaujas pļavās vāktu kalna āboliņu, ziemeļu madaru, lielo zvaguļu, dzirkstelīšu, vidējo ceļteku, parasto vizuļu un vārpu veroniku sēklas. Stādiņi audzēti no pagājušā vasarā Ziemeļgaujas pļavās ievāktām sēklām.

Dabiskās pļavas ir unikālas ekosistēmas, kas cilvēka un dabas līdzāspastāvēšanā veidojušās vairāku gadu desmitu, pat simtu laikā, un tajās sastopama izcila bioloģiskā daudzveidība. Vienā dabiskās pļavas kvadrātmetrā var būt pat vairāk nekā 50 dažādās augu sugas. Taču Latvijā pašlaik dabiskās pļavas ir uz izzušanas robežas - tās saglabājušās vien 0,7% valsts teritorijas. To galvenie izzušanas cēloņi - aizaugšana vai aparšana.

Kampaņa tiek īstenota ar ES LIFE programmas projekta "Latvijas pilsoniskās sabiedrības stiprināšana ES Zaļā kursa un Bioloģiskās daudzveidības stratēģijas ieviešanai" atbalstu.


Foto: Freepik