Latvijas gaisa telpā notiek ASV treniņlidojumi

Cilvēki mediju telpā dalās ar ierakstiem un pauž neizpratni par to, kāpēc debesīs virs Latvijas teritorijas kāda lidmašīna met daudzus lokus. Publiskoti daudzi ieraksti, kuros redzama lidmašīnas trajektorija, arī tas, ka šis lidaparāts šos riņķus veic daudzas reizes. Kāpēc?

Izrādās, viss ir vienkārši - šodien Latvijas gaisa telpā notika Amerikas Savienoto Valstu (ASV) gaisa kuģu treniņlidojumi, lai labāk iepazītu Latvijas gaisa telpu un piloti varētu trenēt kvalifikāciju “Šādi lidojumi mūsu gaisa telpā notiek regulāri, varbūt atšķirība šodien ir tā, ka, pateicoties labajiem laikapstākļiem, Latvijas iedzīvotāji pamanīja šīs lidmašīnas Latvijas debesīs. Šajā sakarā es aicinātu Latvijas iedzīvotājus neuztraukties, vēlreiz atgādinātu, ka šie lidojumi, gan vispārējie militārie lidojumi Latvijas gaisa telpā notiek tikai normatīvajos aktos paredzētā augstumā,” saka pulkvežleitnants Vilnis Krasts, Gaisa spēku štāba priekšnieks.

ASV lidmašīnas boeing E-8C veic lidojumu desmit kilometru augstumā. Šāda veida treniņlidojumi notiek regulāri, bet konkrēti šodien daudzu pamanītie lidojumi saistīti ar rudenī gaidāmajām mācībām “Namejs 21”. “Šādus apļus veic, lai teorētiski sāktu apmācību. Mums vajadzētu, lai pēc iespējas ilgāk gaisa kuģi varētu atrasties Latvijas gaisa telpā. Ņemot vērā to, ka lidmašīna pārvietojas ar diezgan lielu ātrumu, tad tiek izvēlēts taktiskais manevrs jeb apļošana. Mēs to saucam par “orbītu”. Šajā orbītā ir vairāki laiki, lai pārbaudītu gan sakarus, gan procedūras, mūsu dispečeri attiecīgi pārstrādātu standarta procedūras ar gaisa kuģu pilotiem,” skaidro pulkvežleitnants Vilnis Krasts.

Lai netraucētu civilajām lidmašīnām veikt savus lidojumus, Gaisa spēki izveidojuši speciālas zonas, par kurām arī informēti civilās gaisa telpas uzraugi, ka konkrētā laikā un vietā šajās zonās lidos tikai militārie gaisa kuģi.