Latvijas iedzīvotāju vakcinācijai pret Covid-19 šogad lietos 6 dažādas vakcīnas

Norvēģijas Zāļu aģentūra ziņo, ka no 23 nāves gadījumiem izpētīti ir 13. Lai gan iestāde norāda, ka Covid-19 vakcīna nebija tiešais nāves iemesls, vakcīnu blakusparādības īsi pēc to saņemšanas varējušas ietekmēt jau esošo slikto veselības stāvokli. Latvijā ilgstošās sociālās aprūpes centru klienti ir nākamie rindā uz Covid-19 vakcīnu saņemšanu. Šajā procesā liela loma būšot mediķiem – stāsta Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja.

Dace Zavadska, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, pauž, ka ārstam ir jāizvērtē, vai pagaidīt, vai vispār dot vakcīnu. Esot būtiski, lai personāls un pārējie iemītnieki būtu vakcinēti. Viņa min kolektīvo aizsardzību vienā pansionātā.

Katrs vakcīnu ražotājs paredzējis noteiktas iespējamās blakusparādības, balstoties uz klīniskajiem pētījumiem – informē Latvijas Zāļu aģentūra. Pēc vakcīnu reģistrācijas un to lietošanas uzsākšanas, katra Eiropas Savienības valsts jaunākos novērojumus vada kopējā reģistrā, lai informācija būtu pieejama katrai dalībvalstij.

Latvijā līdz trešdienai vakcinēti 16 tūkstoši iedzīvotāju. 36 gadījumos konstatētas blakusparādībās, kas ir noteiktas zāļu aprakstā - muskuļu, galvas sāpes, tūska vakcinēšanas vietā.

Elita Poplavska, Latvijas Zāļu valsts aģentūras pārstāve, pauž, ka esot regulāri ziņojumi un papildus organizēti pētījumi. Eiropas Savienības dalībvalstīs papildus tiek pētīta un uzraudzīta vakcīnu iedarbība, kā arī drošums. Esot regulāras sanāksmes, kurās ir atskaites, vai ir būtiskas izmaiņas.

Eiropas Savienībā šogad plānots lietot 6 dažādu ražotāju veidotas vakcīnas, kuras darbojas trīs dažādos veidos. Noteikta arī atšķirīga ražotāju paredzēta efektivitāte. ASV Pārtikas un zāļu pārvalde un Eiropas Zāļu aģentūra jau sākotnēji paziņoja, ka reģistrācijai pieņems vakcīnas ar 50 procentu iedarbīgumu, taču, kā pauž Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, efektivitāte esot augstāka. Pfizer Biontech vakcīnām tā ir aptuveni 95 procenti, bet Eiropā neapstiprinātai ‘’AstraZeneca’’ - 70 procenti. 

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja uzsver, ka vakcīnas esot labas un efektīvas. Ja būšot brīdis, ka redzēs, ka konkrētas vakcīnas ir piemērotas konkrētām vecuma grupām, tad varētu ieteikt, kuru izmantot.

Veselības ministrija atgādina - plašākus jautājumus par Covid-19 vakcīnu iedarbīgumu, drošību un plānu katrs iedzīvotājs var uzdot Latvijas Zāļu aģentūrai un Slimību profilakses un kontroles centram.