Latvijas kibertelpai uzbrūk katru dienu

Latvijas kibertelpai uzbrūk faktiski katru dienu, tostarp reizēm ir ap 100 mērķiem dienā, taču lielāko daļu no šiem uzbrukumiem labu aizsardzības sistēmu dēļ nepamana, norāda informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Latvijā "Cert.lv" vadītāja Baiba Kaškina.

Tik saspringta situācija kā šobrīd Latvijas kibertelpā nekad līdz šim nav bijusi. Vienlaikus Kaškina atzīmēja, ka visvairāk bažu ir par nopietnajiem uzbrukumiem, kad tiek kompromitēti uzņēmumi, kas piegādā pakalpojumus valsts iestādēm un kritiskajai infrastruktūrai. 

Pēc "Cert.lv" vadītājas sacītā, kiberuzbrucēji pat nemēģina slēpties, taču nopietnākajos uzbrukumos, kas saistīti ar uzbrukumiem kritiskajai infrastruktūrai, ar lielu varbūtību ir redzama saistība ar Krievijas izlūkošanas dienestiem, bet arī šajā gadījumā slēpšanās nav tik liela kā agrāk.

Savukārt tehnoloģiju uzņēmuma “Tet” pamattīkla apkopotā statistika par DDoS uzbrukumiem 2022. gada pirmajā pusgadā liecina, ka lielākais pieaugums bija vērojams maijā (īpaši pēc 9. maija), kad notika vidēji četri līdz pieci nozīmīgi uzbrukumu mēģinājumi dienā, un tie bija vērsti pret Latvijas sabiedrībai svarīgākajām sistēmām – valsts iestāžu un uzņēmumu lietojumiem, biļešu tirdzniecības servisiem, virtuālā privātā tīkla jeb VPN vārtejām. Kopā tīklā ir reģistrēti vairāk nekā 900 uzbrukumi, 344 no tiem bija īpaši bīstami.

Jūnijā uzbrukumu skaits joprojām saglabājās liels, bet, kā norāda “Tet” galvenais tehnoloģiju direktors, valdes loceklis Dmitrijs Ņikitins, fokuss tomēr mainījās, vairāk uzbruka Lietuvai, kas bija saistīts ar tranzīta sankcijām uz Kaļiņingradu. Šobrīd uzbrucēju aktivitāte atkal ir pieaugusi arī Latvijas kibertelpā." 

Diemžēl esot vērojama tendence, ka par aizsardzību organizācijas sāk domāt tikai pēc kibernegadījuma, nevis pirms. To apliecina arī “Tet” digitālās drošības tests biznesam, ko aizpildīja 123 Latvijas uzņēmumi. "Lielākajai daļai no aptaujātajiem (70%) nav kiberdrošības krīzes plāna, tie neveic ievainojamību diagnostiku, savukārt 40% vienīgais aizsarglīdzeklis uzņēmuma iekārtām ir vien antivīrusa programma." 


Foto: Freepik