Latvijas populārākajai lācenei Ilzītei 20 gadi

Jau agri no rīta zvēru kopēja un lāču mamma Velga Vītola sākusi darbu, lai pagatavotu tradicionālo jubilejas kūku. Viņa stāsta, ka lācenei atauguši nagi – nevarot iet pie manikīra. Tas kūkai pirmo reizi 20 gadu laikā esot kaut kas jauns.

Centrā “Pakalni” Velga Vītola izauklēja mazo lācēnu. Ilzīte, piedzimstot nebrīvē, svēra vien nepilnus 500 gramus. Nu lācenes svars jau sasniedzis 150 kilogramus.

Zvēru kopēja stāsta, ka lācene ir brīnums, jo izdzīvoja. Pasaules zoodārzos ir daudz zināšanas, kā audzēt dzīvniekus nebrīvē – esot vetārsti, apstākļi, zāles, taču viņai no tā nebija nekas. Velga atminas, ka toreiz bijusi ziema, kas ir aukstāka nekā šī. “Es nezināju neko un tāpēc tas, ka viņai ir 20 gadi, tas ir liels brīnums.”

Velgas pašas bērni ir uzauguši kopā ar lāceni. Dace un Dzintars no bērnības atceras kopīgas rotaļas ar lāceni. Dzintars Vītols, Velgas Vītolas dēls, stāsta, ka spilgtākā atmiņa no bērnības ir pastaigas un ķerenes: “Tu skrien, un lācis tev paliek padeni, un tad krīti ar seju mežā.”

Apsveikt lāču meiteni Ilzīti šodien ieradusies arī dabas taku apmeklētāja Ilze Rušiņa ar vīru. Zīmīgi, ka tieši šodien ir arī viņas dzimšanas diena. Līgatnes dabas taku apmeklētāja atzīst, ka viņai sen esot bijusi doma atbraukt.

Lāča kūkas sastāvā ir gardumi, zivis, kārums sieriņi, krabju nūjiņas. Jāatzīst, lācenīte tādus bieži nesaņem. Ik gadu janvāra sākumā Ilzīte pamazām jau kļūst nedaudz nemierīga, gaidot svinības un īpašo svētku mielastu.

Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange stāsta, ka kūka ir ne tikai laba ēšanai, bet arī skaistumkopšanai – to izmanto, lai ierīvētu kažociņu.

Lācenīte Ilzīte savā mūža ne reizi nav devusies gulēt ziemas miegu. Lai gan sasniegsi nopietnu vecumu, nav izrādījusi interesi arī par citiem lāčiem. Inta Lange stāsta: “ No bērnības dzīvojot Velgas ģimenē (kopā ar suņiem un kaķiem), viņa pat nezina, ka ir īsts lācis. Tā uzvedība kā sunim, kā cilvēkam pat varbūt.” Viņa arī piemin, ka iepriekš uzcelts lāču puiku voljērs, taču lācene neesot bijusi par to sajūsmā.

Saņemot torti, Ilzīte vispirms mielojās ar zivīm, bet tad viņai pievienojās arī mazie draugi, putniņi.