Latvijas Sarkanais krusts izveidojis pirmo veļas māju

Latvijas Sarkanais krusts (LSK) Talsu novada Laidzē izveidojis pirmo veļas māju, kas apkalpo piecus sociālās aprūpes centrus Talsu, Kuldīgas un Ventspils novados un vairākus dienas centrus. Tajā apgrozās vairākas tonnas veļas mēnesī, tehnoloģijas krietni atvieglo darbinieku ikdienu. Veļas māja ir veidota kā sociālais uzņēmums, plānots kā paraugs, kam sekos citi Sarkanā krusta reģioni.

Latvijas Sarkanā krusta veļas mājā valda skudru pūžņa rosība. Ienākot paveras netīrās veļas kalni lielos maisos, kas vēlāk ēkas otrā pusē glīti sarindosies plauktos – tīri un izgludināti līdz pēdējai vīlītei. Inga Lugēņina veļas mazgātuvē strādāja jau agrāk, viņa atzīst, ka šī brīža tehnoloģijas darbu padarījušas daudz vieglāku. “Pirmdien, trešdien, piektdien tad no visiem centriem saved veļu. Tā tiek sašķirota – gaišās un tumšās drēbes. Kas ir netīrs, to pamazgājam vēl, tad pārējo dara mašīnas,” saka Inga Lugēņina, veļas mazgātāja.

Šobrīd uz Talsu novada Laidzes pagastu tiek vesta netīrā veļa no vairākiem Latvijas Sarkanā krusta Kurzemes pansionātiem un dienas centriem. Vasarā šeit mēnesī izmazgātas ap sešām tonnām veļas, bet paredzams, ka ziemā, kad veļa ir smagāka, šeit tiks apstrādātas septiņas ar pusi tonnas mēnesī. “Gultas veļu katram cilvēkam maina no septiņu līdz desmit dienu laikā. Un arī pēc vajadzības – ir viens otrs, kam katru dienu ir jāmaina. Un mums ir pāri par 300 klientiem, plus vēl darbinieku formas. Nu, tad mums “bišķiņ” sanāk tā veļa,” pauž Anita Boitmane, LSK Kurzemes komitejas izpilddirektore.

Līdz šim veļas mazgātuve bijusi katrā pansionātā, taču tās nav spējušas lielos apjomus izmazgāt labā kvalitātē. Profesionālā tehnika šobrīd dodot ātrāku un tīrāku rezultātu. Ja būtu tikai viens pansionāts, tad izdevīgāks būtu ārpakalpojums, taču Kurzemes komitejas apjoms pierādījis, ka sava veļas māja atmaksājas. “Kurzemē Sarkanais krusts ir attīstīts, šeit ir daudz sociālās aprūpes centru. Bija uzreiz skaidrs, ka mēs spēsim nodrošināt ar darbu šo mazgātuvi, jo tur jau arī ir svarīgs tas apgrozījums un apjoms,” pauž Uldis Līkops, LSK ģenerālsekretārs.

Veļas mājā Sarkanais krusts ieguldījis savas investīcijas un piesaistījis granta finansējumu. Un tā veidota kā sociālais uzņēmums, kas nodarbina tās grupas, kam darba tirgū nav viegli atrast darbu. “Tas darbaspēks ir tik, cik ir. Bet ir ļoti daudzi, kam ir invaliditāte, bet viņš ir spējīgs strādāt. Arī šodien, ja man ir četri cilvēki, viena ir ar invaliditāti. Un jūs nemaz neredzat, ka viņai tāda ir, bet viņa ir spējīga strādāt un sevi nodrošināt,” skaidro Anita Boitmane.

Veļas māja Laidzē darbojas no maija, un pirmos izmēģinājuma mēnešus apkalpojusi tikai Sarkano krustu. Redzot, ka iecere attaisnojusies, šobrīd ir plāns apjomu palielināt, un, ņemot vērā kurzemnieku pieredzi, Latvijas Sarkanais krusts plāno veļas mājas izveidot arī citos reģionos.  Foto: Freepik