Latvijas skarbā vēsture video ekskursijā

Par 18.novembrī brāļu kapos noliktiem ziediem – pieci gadi ieslodzījumā, par sarkanbaltsarkanā karoga uzvilkšanu – desmit gadi izsūtījumā. Tāda un vēl skarbāka bija realitāte padomju režīma gados. Bet tieši ar šo – uzvilktu karogu, vai brīvības cīnītājiem noliktiem ziediem – okupācijas gados cilvēki centās atgādināt, ka zina un atceras Latvijas valsts dzimšanas dienu. 

Kā tas bija Cēsīs, to pētījusi vēsturniece Elīna Kalniņa, kura no savāktajiem materiāliem izveidojusi ekskursiju “Cēsnieku valsts griba: 1940 līdz 1950.gads”, kuru iespējams izstaigāt pilsētvidē. Elīna Kalniņa, ekspozīcijas „Sirdsapziņas ugunskurs” vadītāja iepazīstina ar fragmentu no ekskursijas video versijas, kurš galvenokārt stāsta par notikumiem, kas saistīti ar 18.novembri.  Valsts svētkos bija iecere šīs vietas, kuras saistītas ar pretošanās kustību, izstaigāt klātienē, taču drošības apsvērumu dēļ tas nenotika.  

Tikmēr virtuāli, nelielā daļā to gadu notikumos iespējams ieskatīties jau tagad. Ekskursiju „Cēsnieku valsts griba: 1940 līdz 1950. gads” var izsekot internetā, ekspozīcijas „Sirdsapziņas ugunskurs” Youtube vietnē. Bet, kad dzīve atgriezīsies ierastajā ritmā, Elīna sola, ka šī ekskursija būs pieejama klātienē. Tad varēs izstaigāt Cēsis, lai pieminētu tos cilvēkus, kuri arī okupācijas gados nezaudēja ticību Latvijas valstij.

Foto: Momenti.lv