Latvijas slimnīcās ienāk mākslīgais intelekts

Pamazām Latvijas slimnīcās ienāk mākslīgais intelekts. Šobrīd visvairāk to ievieš radioloģijā. Pirms aptuveni nepilna gada to sāka izmantot arī Daugavpils reģionālajā slimnīcā. Mākslīgā intelekta programmatūra ļauj ieekonomēt radiologu un traumatologu laiku, gan arī spēj ātrāk noteikt pareizo diagnostiku lūzumu gadījumos. Jaunākās tehnoloģijas ievieš arī citās slimnīcās.

Radioloģija ir viena no nozarēm, kurā ir liels speciālistu trūkums. Te var noderēt mākslīgais intelekts. Daugavpils reģionālā slimnīca ir pirmā, kas izmanto rentgena attēlu nolasīšanas palīgu “Gleamer BoneView”.

Programmatūru izstrādājis uzņēmums “Datamed”. Lai gan šoreiz, veicot izmeklējumu, programmatūra pieļāva nelielu kļūdu, uzņēmuma pārstāvis norāda - iespējams, tā radās, jo mākslīgais intelekts nepamanīja kādu pikseli. SIA “Datamed” klientu attiecību daļas vadītājs Kaspars Grosu saka: “Tieši tāpēc mākslīgais intelekts nekad neaizstās ārstu, taču ārsts, kas lieto mākslīgo intelektu, aizstās to ārstu, kas neizmanto mākslīgo intelektu, jo būs ātrāks un precīzāks. “

Daugavpils slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs stāsta, ka testēt mākslīgo intelektu ikdienas ārstu darbā piekritis, ilgi nedomājot. “Toreiz tas bija bezmaksas pakalpojums. Manuprāt, ir ļoti stulbi atteikties no jebkāda veida inovatīviem risinājumiem, pat ja vēl tas ir bezmaksas. Man liekas, ir ļoti liels potenciāls šai sistēmai, bet tur daudz kas vēl jāpielāgo. ”

Programmatūras testēšanas laiks gan ir beidzies, nu slimnīca izmaksas par mākslīgo intelektu sedz pati. Tādēļ to lieto tikai reālas nepieciešamības gadījumā, kad ir sarežģīti lūzumi vai pacienti ir bērni. Mākslīgo intelektu izmanto arī Vidzemes slimnīcā. Tur tas palīdz ietaupīt ārstu laiku pie pacientu izrakstu sagatavošanas - ārsts diktē, programmatūra pieraksta. Ja mākslīgais intelekts pieļauj kādu kļūdu, to ārsts ātri var izlabot. Sistēma vēl tiek pilnveidota. Vienlaikus slimnīca izskata iespēju arī par insulta atpazīšanas sistēmu, kā arī testēs programmatūru

Speciālistu trūkuma dēļ interesi par mākslīgo intelektu izrāda arī Jēkabpils reģionālā slimnīca un Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca, Rīgas 1. slimnīca un Bērnu klīniskās universitātes slimnīca, kā arī medicīnas iestādes privātajā sektorā.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik