Latviju pārņēmuši trīs vīrusi

Pašlaik Latviju pārņēmuši trīs vīrusi – joprojām daudzi slimo ar kovidu, paralēli sākusies gripas epidēmija, bet abu iepriekšminēto slimību izraisītājus izplatības straujuma ziņā apsteidz respiratori sincitiālais vīruss jeb RSV. Speciālisti brīdina, ka inficēties iespējams ar vairākiem vīrusiem vienlaikus – lai tā nenotiktu, jāatceras par piesardzības pasākumiem un tie jāliek lietā. 

Laboratoriskas kovida analīzes vairs nav obligātas, ģimenes ārsti slimību diagnosticē pēc simptomiem, bet paši pacienti – veicot eksprestestus, tomēr pandēmija nav beigusies: Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ik dienu konstatē vidēji 400 jaunu saslimšanas gadījumu, pašlaik vērojams neliels pieaugums. SPKC pārstāve Ilze Arāja: “Pagājušajā nedēļā Rīga, Kurzeme un Vidzeme bija virs Latvijas vidējā saslimstības rādītāja. Jāsaka, ka pēc kāda laika mēs redzam, ka Latgalē ir samazinājums.”

Ar kovidu pašlaik slimo galvenokārt cilvēki darsbspējas vecumā no 30 līdz 59 gadiem. Ilze Arāja: “Pagājušajā nedēļā bija arī stacionēto pacientu skaita pieaugums. Kopumā skatoties, pieaugums pat par 14%.” 

Ilze Arāja atgādina, ka risku sasalimt ar kovidu mazina profilakse – regulāri jāmazgā un jādezinficē rokas, bet slimnieku kontaktpersonām vēlams darbā likt uz sejas aizsargmasku, ja jāstrādā vienā telpā ar vēl vismaz vienu cilvēku. Šie piesardzības pasākumi mazina arī risku saslimt ar gripu. Par gripas epidēmijas sākumu SPKC paziņoja pagājušonedēļ. Ilze Arāja: “Ja mēs skatāmies uz pagājušās nedēļas datiem, kas ir saņemti no monitoringa, tad redzam, ka gripas intensitāte ir gandrīz uz pusi pieaugusi, ģimenes ārsti pagājušajā nedēļā 79 gadījumos ir klīniski uzstādījuši gripas diagnozi.”

29 gripas pacienti ievietoti slimnīcās; tomēr ne kovids, ne gripa pašlaik neizplatās tik strauji kā respiratori sincitiālais vīruss jeb RSV, ar kuru slimo gan bērni, gan pieaugušie, bet kurš ir īpaši bīstams mazuļiem vecumā līdz sešiem mēnešiem. Turklāt inficēties iespējams ar vairāk nekā vienu vīrusu. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Renāte Snipe: “RSV nodod ne tikai tad, ja kāds inficēts cilvēks mums tiešā veidā uzšķauda. Diemžēl, ja inficēts cilvēks ir aizticis kādus priekšmetus un pēc tam aiztiek mazi bērni, arī tad ar RSV var inficēties, pat ja ar RSV inficēto tieši nesatiek.” 

 Vecākiem, kuriem ir mazuļi vecumā līdz sešiem mēnešiem, speciālisti iesaka vīrusu sezonā neiet uz biezi apmeklētām publiskām vietām telpās, bet gan socializēties svaigā gaisā. Savukārt pret gripu un pret kovidu vēlams vakcinēties. 


Foto: Freepik