Laukos likvidē feldšerpunktus, jo trūkst mediķu

Gulbenes novadā pieņemts lēmums nākamgad likvidēt četrus feldšerpunktus, jo ilgstoši neizdodas atrast nevienu, kurš piekristu rūpēties par lauku ļaužu veselību. Beļavas pagastā gan vēl cer, ka feldšera punktu kādreiz izdosies atjaunot. Tas ir ļoti būtiski tieši gados vecākiem cilvēkiem. 

Feldšeru punkts Beļavas pagastā ir slēgts jau kopš pērnā gada oktobra, kad šeit strādājošā feldšere devās mūžībā. Pagasta pārvaldes vadītājs Aivars Rakstiņš rāda telpas, kurās aizvien glabājās viss mediķa darbam nepieciešamais aprīkojums. “Viena problēma – nav, kas strādā. Sludināts ir atkārtoti, pagasts ir liels, nepieciešamība būtu. Cerību nav, mēs nevaram mūžīgi saglabāt štata vietas brīvas, līdz ar to novadā pieņemts lēmums par feldšera punta slēgšanu.”

Vietējie ļaudis ReTV atzīst, ka pamazām jau pielāgojas, ka vajadzības gadījumā pie ārsta jādodas uz aptuveni 12 kilometrus attālo Gulbeni. Grūtāk gan esot gados vecākiem cilvēkiem. Aivars Rakstiņš: “Man vairāk ir uzstraukums par gados veciem cilvēkiem. Ja nav neviena, viņus nogādā… Mums gan aktīvi strādā sociālā darbiniece. Nevar sūdzēties. Viņa par saviem cilvēkiem rūpējas.”

Darbam Beļavā uzrunāti gan Neatliekamās palīdzības dienesta feldšeri, gan aicināti jaunie mediķi, bet neviens neatsaucas. Līdzīga situācija arī netālu no Gulbenes esošajā Ozolkanā, kā arī Stradu pagastā, kur slēgs divus feldšera punktus. Pašvaldībā skaidro: mediķus strādāt laukos nemotivē arī zemais atalgojums. Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis: “Ja būs, kas strādā, varam atjaunot. Ja nav speciālistu un nav, kas sniedz pakalpojumu, vienkārši nav vajadzības, lai tikai skaitītos šiltītem vakanci turēt, domāt, ka mums ir struktūrvienība, kura reāli nestrādā.”

Caunītis skaidro, ka Stradu un Beļavas pagastu iedzīvotājiem ģimenes ārsti ir pieejami Gulbenē, nākas vien braukt uz pilsētu, lai pakalpojumu saņemtu. “Beļava nav piepilsēta kā Ozolkans. Attālums ir lielāks. Ideālā variantā, ja mums izdotos sakārtot jautājumu, lai ceļš ir labāks.” 

Feldšerpunkts nākamgad nebūs arī Gulbenes novada Rankā. Tā vietā būs jauna ģimenes ārsta prakse, kurā darbu turpinās arī līdzšinējā ārsta palīdze.#SIF_NVZ2022