Lauksaimniecības tehnikas miniatūras Lielzalves muižas pilī

Lielzalves muižas pilī tagadējā Aizkraukles novadā no 1922. gada līdz 2009. gadam atradās Zalves pamatskola. Vietējie negribēja noraudzīties, kā tā lēnām pārvēršas par graustu, tāpēc desmit gadus pēc tās slēgšanas to apsaimniekošanā pārņēma biedrība “Sēļu klubs”. “Mēs esam dažādi kultūras darbinieki, dzīvojam un strādājam dažādās vietās, bet mums tā nejauši gadījās, ka uzsākām glābt šo kultūras pieminekli, kurš bija nolemts bojāejai,” saka Ilma Svilāne, biedrības “Sēļu klubs” vadītāja.

Pilī jau izveidota novadnieka un kādreizējas Zalves skolas audzēkņa, dzejnieka Imanta Auziņa piemiņas istaba, viena telpa saglabāta kā mācību klase, bet lielākais Ilvas kundzes lepnums ir ekspozīcija ar atradumiem skolas ēkā. Starp tiem arī ikonu skapis. Svilāne: “Klases augšā nebija. Tur bija tā kā noliktavas. Tur viņš glabājās. Remontu laikos, kad viss tika rauts nost, cilvēki laikam domājuši, ka tas ir zelts un to var pārdot. Norauti gandrīz visi tie greznojumi, bet daļa ir palikusi.”

Vienā no telpām ik pa laikam tiekot izstādīti talantīgāko zalviešu darbiņi. Šoreiz tā ir Edgara Mireka lauksaimniecības tehnikas modeļu izstāde. Sējmašīna, arkls un cita velkamā un uzkarināmā tehnika izveidota kā miniatūra kopija līdz pat visām sīkdetaļām. Edgars stāsta, ka ļoti mīl tehniku un rasēšanu, tāpēc modelīši esot precīzs atveidojums. Darbs pie jauna modeļa izveides sākoties ar tā izpētīšanu dabā. “Es samēru visu dabā. Tad pierakstu uz rūtiņu lapas. Tālāk es ar parasto zīmuli pārskicēju uz kartona. Tad tiek izgriezts, salocīts un salīmēts kopā, vēl ar flomasteriem krāsots,” saka lauksaimniecības tehnikas modeļu autors Edgars Mireks.

Pirmais kolekcijā tapis traktors. Tā izgatavošana aizņēmusi vairākus gadus, jo tikai darot Edgars sapratis, kā izveidot atsevišķas detaļas, piemēram, traktora riteņus un protektorus uz tiem.

Izstādē, kurai dots nosaukums “Sapnis par savu saimniecību”, apskatāmi 12 lauksaimniecības tehnikas modeļi, bet padomā jau esot izgatavot arī miniatūru kombainu, jo, kā viņš pats saka, lielākā laime bērnībā esot bijusi tad, kad varējis kādu gabaliņu pastūrēt kombainu pa lauku. Edgaram esot arī sava saimniecība, kurā audzējot kartupeļus un pupiņas. Esot arī kazas, un sapnis par pašam savu lauksaimniecības tehnikas klāstu. 

Lauksaimniecības tehnikas modelīšu izstāde Lielzalves muižā būs apskatāma līdz 5. maijam, kad to nomainīs vietējās rokdarbnieces darbi, bet par Edgara izstādi esot ieinteresējies arī Aizkraukles vēstures un mākslas muzejs.