Lauku ceļi laikapstākļu dēļ pārvēršas slidotavā

Mainīgie laika apstākļi – sniegs un sasalstošais lietus – rada problēmas pārvietoties gan gājējiem, gan autobraucējiem. Sevišķi slideni un grūti izbraucami ir lauku ceļi. Situācija dažviet ir tik dramatiska, ka daļa sabiedriskā transporta pat nav turpinājusi ceļu līdz maršruta galam.

Vietām Jēkabpils novadā autoceļi ir tik slideni, ka šoferi nespēj nokļūt galamērķī. Problēmas ir arī sabiedriskā transporta vadītājiem.   “Mani brīdināja uzreiz, ka es tālāk netikšu. Bija piena mašīna apstājusies. Tā arī tā stāvēja, tagad laikam vēl stāv. Nevarēja pat apgriezties, nekur nevarēju atrast vietu. Nācās tuvāk Kaldabruņai braucu, atradu vienu ceļu, kur knapi, knapi apgriezos un atpakaļ. Vēl nebija neviena kaisītāja, nekā,” pauž Voldemārs Bernāns, autobusa šoferis.

Valsts akciju sabiedrībā “Latvijas autoceļu uzturētājs” (LAU) skaidro, ka ceļi tiek kaisīti atbilstoši uzturēšanas klasēm un C klases autoceļiem nav normēta laika, kurā tie jāapstrādā ar pretslīdes materiāliem. A klases ceļiem tas jāizdara trīs stundu laikā, B klases ceļiem – astoņu stundu laikā. Turklāt mainīgie laikapstākļi var radīt arī nokaisīta ceļa atkārtotu apledošanu. “Mūsu padarītais darbs ātri vien nav vairs efektīvs. Gan lietus, gan kūstošie ledus, sniega ūdeņi mūsu darbu noskalo – kaisīto materiālu noskalo, arī iedzītās rievas – izkusušas. Tie ceļi ir slidenāki kā parasti ziemas sezonā, kad nav atkalas,” saka Vilnis Vigulis, LAU Autoceļu uzturēšanas un pārvaldības departamenta direktors.

Situācija uz pašvaldības autoceļiem lauku teritorijās ir vēl kritiskāka. Jēkabpils novadā tiek kaisītas tikai ielas pilsētās – Jēkabpilī, Viesītē un Aknīstē. “Pārējie ceļi diemžēl netiek apstrādāti, grants ceļi netiek apstrādāti ar pretslīdes materiāliem, bet, kur saņemam sūdzības, ka nav iespējams izbraukt, tur tiek pievērsta uzmanība un mēģinām risināt šo jautājumu. Tāda situācija ir bijusi Kūku pagastā. Situācija bijusi, kad piena mašīna netiek kalnā uzbraukt, bet tas bijis uz valsts ceļa. Komunicējot ar valsts ceļu uzturētājiem, situācija tiek mēģināta novērst,” saka Ilmārs Luksts, Jēkabpils novada domes Attīstības pārvaldes vadītājs.

Slideni ceļi janvāra pirmajās dienās ir daudzviet valstī. Prognozes liecina, ka arī turpmākajās dienās jārēķinās ne tikai ar slideniem ceļiem, bet, iespējams, arī ar sabiedriskā transporta kavēšanos.


Foto: Freepik