“Lauku dienā” prezentē fenomobili

Ik gadu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Stendes pētniecības centrā notiek “Lauku diena”, kurā nozares speciālistiem, lauksaimniekiem un interesentiem ir iespējams apskatīt šķirņu un sējumu demonstrējumus, izmēģināt tehniku, kas tik izmantota lauku darbos un iepazīties ar jaunumiem nozarē. Tā šajā reizē tika demonstrēts fenomobilis, kas paredzēts dažādu šķirņu izvērtēšanas darbam.

Fenomobilis ir pašu Stendes pētniecības centra pārstāvju veidota iekārta, kas aprīkota ar divām fotokamerām un viegli pārvietojama pa selekcijas laukiem. Uzņemtās fotogrāfijas ļauj izvērtēt dažādas šķirnes un iegūt rezultātus daudz ātrāk, nekā veicot analīzes laboratorijā. Iekārta palīdz noteikt slāpekļa uzņemšanas efektivitāti, noteikt potenciālo ražu, vārpu skaitu, biomasas ražu. “Ja mēs gribam novērtēt slāpekļa uzņemšanas efektivitāti, mums jāņem paraugs, jānes uz laboratoriju, analīze katra ir dārga. Tad varam novērtēt nelielu šķirņu skaitu,” saka Māra Bleidere, AREI Stendes pētniecības centra vadošā pētniece.

Fenomobilis veidots projekta ietvaros, savu darbu veiks trīs gadus, pēc tam tiks izvērtēti iegūtie rezultāti. Līdztekus fenomobilim laukus vērtēs arī selekcionāri, lai redzētu, kā un vai rezultāti atšķiras. Ar šo iekārtu Stendes pētniecības centrā apsekos 300 projektā iekļautās vasaras kviešu šķirnes. “Šīs zināšanas būs pārnesamas uz praktisko lauksaimniecību, jo ar šīm tehnoloģijām varam noteikt, kā augs reaģē uz barības vielu nodrošinājumu, kā augi reaģē uz dažādu stresu – veldres kaut kādas problēmas vai ziemcietības problēmas, slimību, dažādu kaitēkļu bojājumu sekas varam novērtēt šādi,” stāsta Māra Bleidere.

“Manā skatījumā - jaunākām tehnoloģijām ir jāienāk saimniecībās. Tādā veidā ir iespējams precīzāk noteikt, kas varbūt augam ir nepieciešams, kādi papildus mēslojumi ir nepieciešami,” uzskata Lāsma Jefimova, “Lauku dienas” apmeklētāja.

Savukārt bioloģisko izmēģinājumu lauki šogad izskatās pavisam citādāk nekā pērn. Ja parasti jūlijā viss tik nupat sācis ziedēt, tad šogad augi karstuma dēļ ļoti ātri nogatavojušies, vietām tie jau nopļauti, lai veiktu izvērtēšanu. Tāpat lielāku postījumu šogad nodara kaitēkļi. “Šobrīd mēs vērtējam augus, kāda veģetācijas fāzē tie ir, un domāju, ka drīz varēsim domāt arī par kulšanu. Paskatieties uz mūsu rudziem, rudzi “Kaupo” šogad ir vienkārši pasakaini. Ir ļoti daudz laputis, ir ļoti daudz kolorado vaboles. Tas ir arī mitruma trūkuma dēļ, jo ir gadi, kad ar lietu ir iespēja noskalot, lietus noskalo šos kaitēkļus, bet šis gads ir jāpieņem,” uzsver Inga Jansone, AREI Stendes pētniecības centra vadošā pētniece.

“Lauku dienas” apmeklē nozares speciālisti ne tikai no tuvākās apkārtnes. Viņi atzīst, ka šeit iegūtās zināšanas pielieto savās saimniecībās. Lāsma Jefimova ieradusies no Alojas novada, īpaši interesējas par bioloģisko lauksaimniecību. “Komunicējot viens ar otru, iegūstam jaunas, interesantas idejas. Arī es katrā “Lauku dienā” parasti gūstu kādu jaunu knifu. Šodien, kas mani konkrēti uzrunāja, tās bija rindstarpu rušinātājs.”

Stendes pētniecības centrs ir atvērts apmeklētājiem ne tikai “Lauku dienā”. Tā speciālisti labprāt atbildēs uz interesējošajiem jautājumiem.