Ledus sastrēgumu Gaujā likvidēs uzspridzinot

Gauja aizvadītajā naktī centās parādīt savu vareno spēku. Ūdenslīmenis strauji cēlās līdz trijiem naktī, tomēr tas nebija pietiekams, lai ledus masu aizgādātu līdz jūrai. Ledus sablīvējumi izveidojušies no gājēju tilta līdz ''Cēlājiem''.

PA ''Carnikavas komunālserviss'' direktors Gunārs Dzenis pauž: “Nepilnu kilometru pirms jūras ledus nav izkustējies. Tas nav salauzts, aiztur visus tos vižņus, kas pa lejteci ir nonākuši līdz šai vietai.”

No plašiem plūdiem carnikaviešus pasargā pirms pieciem gadiem uzbūvētais dambis, tomēr seši īpašumi, no kuriem lielākā daļa ir vasarnīcas un kuri nav vēlējušies redzēt uzbērumu teju loga priekšā, pašreiz spiesti izbaudīt visus plūdu pārbaudījumus. Edgars Sliede no sava īpašuma sausām kājām īsti vairs nevari izbrist pat zvejnieku zābakos, bet ūdens mājoklī vēl nenākot iekšā.

Applūdušas mājas saimnieks Edgars Sliede saka: “Tas līmenis šobrīd pat ir pāris centimetru vairāk nekā bija 2011. gadā. Garāžā ir ūdens, bet līdz istabai vēl centimetri desmit. Es ar bažām raugos uz to, ka tas ir grūti prognozējams process, kas notiks tālāk.”

Lielākās raizes esot par to, ka vižņi varētu tikt ierauti pagalmā, kā arī pamatīgi apskādēt mājokli, tomēr joprojām viņš nebūtu par dambja būvniecību. Sliede gan norāda, ka šogad plūdi viņa sētā ir lielāki, jo blakus teritorijā izveidots, viņaprāt, nelikumīgs uzbērums.

Edgars Sliede: “Agrāk Gauja gāja līdz ceļam. Starp dambi un šo ceļu bija milzīgs Gaujas platums, un straume vienmērīgi varēja plūst uz jūru, bet tagad te izveidojies pudeles kakls.”

Pašvaldībā baidās, ka, situācijai neuzlabojoties, applūst varētu arī viens no lielākajiem ceļiem, un lokālas problēmas varētu rasties arī vecā dambja teritorijā. Šodien tika sasaukta Saulkrastu sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisija, kuri kopā ar atbildīgo institūciju speciālistiem, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru apskatīja ledus sablīvējumus, un vienprātīgi nolēma, ka ledus jāuzspridzina.

NBS uzsāks sagatavošanas darbus, bet, ja ledus līdz rītam nebūs izkustējies, to uzspridzinās.

Pulkvežleitnants Edmunds Svenčs, Kaujas atbalsta bataljona komandieris, saka: “Te nav, ko vilcināties. Ir radušies labvēlīgi apstākļi tam, lai mēs varētu praksē izmantot to, ko esam mācījušies, trenējušies. Inženieri - spridzinātāji ir gatavībā, un mēs to varam izdarīt. Svarīgākais būs izvērtēt riskus apkārtējām mājām un iedzīvotājiem.”

Oranžo brīdinājumu līdz ceturtdienai meteo dienests noteicis arī Jēkabpils pusē, kur šodien arī sasaukta civilās aizsardzības komisijas sēde.