Ledus skulptūru festivāls atcelts, tomēr darbu izveide notiek

Tradicionālais ledus skulptūru festivāls Jelgavā Covid-19 ierobežojumu dēļ jau otro gadu tika atcelts. Atšķirībā no pagājušā gada, šogad skiču konkurss noticis, tēma izvēlēta un vienpadsmit mākslinieki sākuši darbu pie ledus skulptūru izveides, kas kopā veidos ledus vides objektu pastaigu taku.

Kamēr pilsētas laukumos gluži kā skudriņas strādā sniega tīrītāji, uzstādītajās teltīs krietni lēnākā tempā tiek rindoti ledus kluči. Mākslinieku rokās trīs dienās lielie ledus gabali pārtaps skulptūrās, kas šoreiz atainos dzīvnieku pasaules daudzveidību. Brāļu Andreja un Nikolaja skulptūras pamatā būšot Sarkanā grāmata, bet tai līdzās meitene ar alni. “Gribējās parādīt dabu. Meitene būs kā grācija - dabas māte. Aiz muguras būs Sarkanā grāmata - retu dzīvnieku simbols. Pasaules simbols, kas mums jāaizsargā,” stāsta Andrejs Kokorins, ledus tēlnieks.

Citi uzrunātie mākslinieki caur dzīvnieku tēliem centīsies parādīt cilvēku un dzīvnieku mijiedarbību. Konstantīns un Maksims Jelgavā veidos otro sēriju darbam “Godīgais skatiens”. “Tās ir cilvēciskās attiecības, tas nav par valstu politiku. Tas ir par politiku cilvēku sabiedrībā. Mēs gribējām to veidot šeit, bet, tā kā festivāls pagājušajā gadā tika atcelts, es to izveidoju Baikālā, Krievijā. Tagad mēs šeit veidosim otro sēriju, kas būs mazliet pārdomātāka,” stāsta Konstantīns Jevdokimovs un Maksims Bespalovs, ledus tēlnieki.

Arī šogad Starptautiskais ledus skulptūru festivāls ierastajā formātā nenotiks, bet mākslinieku lielformāta darbi, kam vēlāk piepulcēsies arī desmit individuālās skulptūras un seši fotoobjekti, uz laiku kļūs par ledus vides objektiem, kas izvietoti dažādās vietās pilsētā. Vienīgā Latvijas pārstāve, kas kopā ar savu komandas biedru no Baltkrievijas atainos krokodilu Genu, teic, ka radīšanas prieku tas nemazinot. “Māksliniekam principā tās ļoti lielas izmaiņas nav. Tikai tas, ka nav konkurss, bet mākslinieki jau ir priecīgi, ka var realizēt savas idejas. Tās komunikācijas pietrūkst, bet šajos apstākļos mēs vispār esam priecīgi, ka mēs vispār esam atbraukuši,” saka Agnese Rudzīte-Kirilova, ledus tēlniece.

Jau nedēļas nogalē ikviens varēs izstaigāt ledus vides objektu pastaigu maršrutu, bet tēlnieki cer, ka pauze pēc 22. Starptautiskā ledus skulptūru festivāla 2020. gadā nebūs mūžīga, tas atgriezīsies savā ierastajā formātā.