Lestenē piemin kritušos leģionārus

Ik gadu 16. martā Lestenē notiek leģionāru atceres pasākums. Pašu leģionāru gan katru gadu paliek aizvien mazāk, bet viņu radinieki un vienkārši cilvēki no dažādām Latvijas vietām ierodas Lestenes brāļu kapos, lai noliktu ziedus vai iedegtu svecīti par godu tiem puišiem, kuri krita cīnoties pret Sarkano armiju.

Pēc neatkarības atgūšanas Lestenē izveidotajos leģionāru Brāļu kapos pārapbedīti aptuveni tūkstoš kritušo. Vairāk nekā 20 000 kritušo karavīru vārdi iegravēti piemiņas plāksnēs. Pie tām sastopam arī Valdi ar savu mazmeitu Madaru.

Valdis stāsta, ka Otrā pasaules karā esot krituši trīs tēva brāļi, no kuriem atrasts esot tikai viens. Padomju laikā par tiem, kuri cīnījās par Latvijas brīvību, latviešu leģiona sastāvā mājās daudz nerunāja, tomēr viņš zinājis, ka divus tēva brāļus izņēma no ģimnāzijas Gulbenes pusē. “Vecāki mazliet izvairījās, jo tēvs ieņēma tādu amatu, ka nedrīkstēja daudz izpausties.”

Tagad Valdis savas dzimtas vēsturi stāsta mazmeitai, bet Krievijas karš Ukrainā liekot aizdomāties, ko jaunie puiši tolaik jutuši. “Jāpalīdz, kā varam, jāskaidro jauniešiem, ka nevar tā, ka jādomā par savu tēvu zemi.”

16. martā neoficiālajā leģionāru piemiņas dienā Lestenes kapos iegriežas daudzi, lai noliktu ziedus, iedegtu svecītes vai vienkārši paklusētu un padomātu. Iveta ceļu uz Lesteni mērojusi no Aizkraukles novada Staburaga pagasta. Pētot dzimtas koku, viņai izdevies atrast vecmammas dēlu, par ko bez asarām grūti runāt vēl šodien.

Uz vairākām kapu plāksnītēm redzams uzraksts “Nezināms”, bet 16. martā, kad tiek atzīmēta neoficiālā kritušo leģionāru piemiņas diena, ir cilvēki, kuri iededz svecītes arī pie šīm plāksnītēm

Latviešu leģions tika izveidots 1943. gadā, un tajā vācu armijas rindās pret Krievijas karaspēku karoja latviešu puiši. 1944. gada martā fronte pietuvojās Latvijas austrumu robežai, kur no 16. līdz 19. martam notika smagas kaujas. Tā bija vienīgā kauja, kad abas latviešu leģiona divīzijas cīnījās kopā. Pēc kara trimdā nokļuvušie latviešu leģionāri nodbināja organizāciju “Daugavas vanagi”, 16. martu sāk atzīmēt kā leģionāru piemiņas dienu.