Lidmašīnas laupīšanu piedzīvojušais noguris no uzmanības un atrodas pašizolācijā

Svētdienas pēcpusdienā 170 lidmašīnas pasažieriem atgriešanās Viļņā no Atēnām Grieķijā izvērtās pavisam ne tā, kā iecerēts. Jānis Zviedris, kurš pats piedzīvoja šo notikumu, ReTV Ziņām stāsta, ka Baltkrievijas rīkotā lidmašīnas nolaupīšana, lai vērstos pret opozicionāru un žurnālistu Romānu Protaseviču, bija smalki organizēta Baltkrievijas specdienestu operācija.

Nolaupītās lidmašīnas pasažieris Jānis Zviedris: “Tev bija brīnišķīgas septiņas dienas Grieķijā. Brīnišķīgas visādas emocijas; parasti pēc šādiem braucieniem atbrauc atpakaļ, tu dalies ar saviem tuvajiem kaut kādās emocijās, kaut ko stāsti un pāršķirsti fotoalbumus, priecājies par to, bet es pilnīgi neatceros, ka esmu bijis Grieķijā, jo galvā ir tikai Minska, Minska, Minska...”

Pēc lidmašīnas nosēdināšanas Minskas lidostā cilvēkiem nelielās grupiņās lika izkāpt, nogādāja lidostas terminālī, kur veica dokumentu, kā arī mantu pārbaudi, vairākas stundas visus atstāja neziņā šaurā gaitenī. Vien radu un draugu sūtītās ziņas viesa nelielu skaidrību par notiekošo. Saņemot šādu ziņu, Jānis Zviedris internetā uzmeklējis informāciju, kas tad ir Romāns Protasevičs - cilvēks, kuru Baltkrievija uzskata par teroristu.

Jānis Zviedris: “Tieši tajā brīdī paveda garām. Mans līdzbraucējs arī teica: “Re, tas džeks, kuru nupat kā paveda garām!” Bet tā no malas, ja, pieņemsim, nezinātu neko par Romānu, izskatījās, ka, vai nu kādam tūristam ir problēmas ar dokumentiem vai kas. Viņš tiek pavadīts uz rindas priekšu.”

Jānis Zviedris atzīst, ka pēc piedzīvotā nākotnē stingri izvērtēs, vai tiešām kāpt lidmašīnā, kura lidojuma laikā šķērso valsti, kurā valda sabiedrībai nedraudzīgs režīms, vai kur iespējami kādi militāri saspīlējumi.

“Tajā brīdī, kad mēs tajā lidmašīnā beidzot tikām, mēs to stundu riņķojām vēl ap lidlauku. It kā visu laiku jau bija tā drošības sajūta, pateicoties tam, ka nepārtraukti bija komunikācija ar mūsu pārstāvjiem... Bet tajā brīdī, kad mēs ap to skrejceļu riņķojām, vienā brīdī ienāca doma - kā es varu zināt, ka tai lidmašīnai kaut kas nav izdarīts, kamēr tā tur stāv. Mēs netīšām nenogāžamies, lai pierādītu to, ka, pieņemsim, nu, lūk, lidmašīna tika nosēdināta, bija ziņas par spridzekli, meklējām, neatradām, bet, redz, ka tomēr bija,” saka Jānis Zviedris

Šobrīd, vadot laiku pašizolācijā, Jānis Zviedris cenšas norobežoties no masu medijiem, taču aizvien saņem neskaitāmus radu, draugu un paziņu, kā arī žurnālistu zvanus. Viņš atzīst - šobrīd notiekošais ar Baltkrievijas karogu nomaiņu hokeja čempionāta laikā, Latvijas diplomātu izraidīšanu rada zināmu trauksmes sajūtu.

“Mēs zinām ilgstošo Krievijas-Ukrainas konfliktu; ir zināma politiskā nestabilitāte Armēnijā. Kas tagad notika ar Baltkrieviju, kā tas viss izvērtīsies, jo, labi, es saprotu, būs sankcijas un mēģinās kaut kā situāciju normalizēt, kaut kas tamlīdzīgs, bet tas režīms ir nostājies savā pozīcijā. Es nezinu, kā to var izsist no tām pozīcijām. Ir kaut kādas zināmas bailes, kas būs vēl, kāda notikumu eskalācija, un, kas to zina, pie kā tas novedīs,” pauž nolaupītās lidmašīnas pasažieris.

Jānis Zviedris atzīst - ir jauki atgriezties savās mājās; prieks, ka viss ir beidzies, tomēr apziņā aizvien ir fakts, ka Romāns Protasevičs joprojām ir tur, šobrīd Baltkrievijas režīma pakļautībā. 


Foto: Ryanair