Līdz maija beigām stingri uzraudzīs lakšu tirdzniecību

Pavasara garšaugs - meža ķiploks jeb laksis. Pēc tā cilvēki ieraduši doties mežā, taču to plūkšanai un tirdzniecībai var būt arī sekas - lieli naudas sodi.

Laksis Latvijā ir reta un aizsargājama suga, kas iekļauta Sarkanajā grāmatā, tāpēc savvaļā tos plūkt, griezt vai izrakt ir aizliegts. Fiziskām personām par to var piemērot naudas sodu līdz 725 eiro, juridiskām - līdz pat 1400 eiro. Naudas soda apmērs tiek piemērots, izvērtējot nodarīto kaitējumu augsnei. Lai izvairītos no šiem sodiem, ir labāks risinājums - stādīt lakšus savos dārziņos.

Pirms pāris gadiem savā dārzā lakšus iesēja arī valmieriete Guna Taube, kas bijis sava veida eksperiments - ieaugsies vai nē. Stādus bija atvedusi no gada tirgus Igaunijā, taču sākums nebija viegls. Laikam ejot un atrodot piemērotāko vietu dārzā, lakši ir sākuši iejusties.

Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas bioloģijas skolotāja Guna Taube pauž: “Šajā augā ir vērtīgas vielas. Tādas kā askorbīnskābe, kas ir pamats C vitamīnam. Tad ir dažādi enzīmi, mikroelementi. Tiek uzskatīts, ka laksim ir antibakteriāla un antivīrusi iedarbība. Lasīju arī, ka laksis pie ilgstošas lietošanas var palīdzēt arī pie augsta asinsspiediena un holesterīna līmeņa.”

Lakšus bieži lieto dažādos salātos. Bioloģe un bioloģijas skolotāja Guna Taube piebilst - garšas un īpašību ziņā nav atšķirības, vai tas ir izaudzēts dārzā vai aug savvaļā. Gunta Taube lakšus audzē tikai savām vajadzībām, taču zina, ka citi tos tirgo. Bez speciālas izziņas no pašvaldības gan tas nav atļauts, tāpēc Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) stingri uzrauga lakšu tirdzniecību.

DAP Kontroles un uzraudzības sektora vadītājs Dagnis Vasiļekvskis saka: “Ir iespēja, ka pašvaldība izsniedz speciālu izziņu. Bet ir arī pašvaldības, kas šo izziņu neraksta, un apstiprinājums var būt arī kā zemes nomas līgums, vai arī zemes grāmatā ieraksts, ka tur aug laksis.”

Lai izvairītos no sodiem par nelegālu lakšu tirdzniecību vai neatļautu to audzes bojāšanu pārvaldē, arī iesaka pirkt sēklas oficiālās tirdzniecības vietās. Taču, ja tiks konstatēts, ka sēklas ievāktas no savvaļas lakšiem, arī to uzskata par administratīvu pārkāpumu. Tiesa - ne vienmēr gan ir pierādāma sēklu izcelsme. 


Foto: pixabay.com