Liecinieka spoguļportrets grāmatā un platē

1. decembra vakarā, svinot savu 15. dzimšanas dienu, Valmieras integrētās bibliotēkas telpas piepildīja sarunas par grāmatu “Liecinieka spoguļportrets”, kā arī tās autora Jura Pavītola un dēla Matīsa koncerts, kurā mūziķi izpildīja tās dziesmas no 70. gadiem, kuras, kā saka pats autors, palikušas aizkadrā un nu apkopotas platē.

“Mēģināju dažas dziesmas iespiest platē, kas tagad skaitās tā prestiži. Ja jau bija cilvēki, kas uzņēmās un to plati iespieda, tad ļoti ceru, ka arī tās dziesmas nav galīgi ārā metamas,” saka Juris Pavītols, mūziķis un grāmatas autors.

Gan grāmata, gan plate veltīta 50 gadu jubilejai kopš pirmā “Līvu” koncerta. Tajā apkopotas rokgrupas dibinātāja atmiņas par piedzīvoto kopā gan ar “Līviem”, gan “Saimi”. Kā jau šādām grāmatām piedienas, lasītājiem tajā ir iespēja atklāt arī kaut ko iepriekš nezināmu. “Es tagad neteikšu, ko viņi nav dzirdējuši, bet ir tādi: o, Juri, nemaz to nezinājām. Tādus vārdus es esmu dzirdējis. Un es pat esmu prasījis: ko tad jūs tur nezinājāt? Izrādās, ka cilvēki arī tajos laikos nejau visam sekoja. Es rakstīju, rakstīju un secināju, ka tas, ko rakstu, ir diezgan šur-tur nikni. Šur-tur centos maigāk pateikt, bet vispār tie laiki ir diezgan sūri. Padomju laiks, represīva sistēma. No šodienas viedokļa redzam, cik tā bija represīva sistēma. Teiksim tā, mucā tu dzīvo, pa spudi tevi baro, tu jau esi priecīgs, tu jau nezini, kas notiek ārpus.  Tā kā tārpiņš mēslu čupā. Viņš dzīvo, viņš ir priecīgs,” saka  Juris Pavītols. 

Tikšanās reizē piedalījās arī apgāda “Jumava” valdes loceklis Juris Visockis, kurš savukārt valmieriešus iepazīstināja ar Ivara Strautiņa piemiņas grāmatu, kā arī grāmatu par Ukrainas vēsturi, kuru šobrīd var atrast arī Valmieras skolās: “Grāmata tapa interesantos apstākļos - 24. februārī Putins paziņo, ka iet uz Ukrainu. Man bija skaidrs mans uzdevums. Mans uzdevums bija izdot latviešu valodā grāmatu par Ukrainas vēsturi, jo tas ir ļoti svarīgi –  saprast, ka ukraiņiem ir atsevišķa sava valsts. Te ir arī ļoti daudz par latviešiem, kas ir labu Ukrainai darījuši.”

Līdzīgu muzikālu tikšanos ar lasītājiem mākslinieki aizvadīs 21. decembrī Saldū.