Liela daļa ukraiņu bēgļu strādā

Gandrīz 30 000 bēgļu no Ukrainas ir izsniegtas atļaujas strādāt Latvijā. Liela daļa cilvēku, kuri ieradušies šeit no kara plosītās valsts, ir atraduši darbu. Vairums cilvēku dzīvi šeit sāk kā no baltas lapas, vien retajam izdodas šeit turpināt iesākto Ukrainā. 

Jūlija Paskela ir viena no retajām bēglēm, kura Latvijā turpina attīstīt sevi nozarē, kurā gadiem strādājusi savā dzimtenē – Ukrainā. “Ukrainā vairāk nekā desmit gadus strādāju projektu īstenošanā un mārketinga nozarē, esmu darbojusies arī IT nozarē. Laimīgā kārtā tas, ko es daru šeit, ir gandrīz tas pats. Es šeit nodarbojos ar mārketingu.”

Sieviete iepriekš dzīvojusi aptuveni 130 kilometru no Kijivas – Žitomirā – pilsētā, kuru Krievijas sāktais karš skarā jau pirmajās dienās. Viņa Latvijā ieradās martā, bet darba gaitas uzņēmumā “Kano editons” sākusi vien pirms aptuveni mēneša. “Es nodarbojas ar mārketinga trikiem. Uzņēmuma ideja ir brīnišķīga. Lai aizietu plašajā pasaulē, par to ir jāstāsta – jāreklamē, kā bērnus izklaidēt mājās vai darba vietā. Man šķita, ka tas būtu forši – šeit attīstīt savas pārdošanas un reklamēšanas prasmes.”

Ukrainiete Latvijā ir kopā ar savu mammu, taču vīrs ugunsdzēsējs turpina savu darbu dzimtenē, kur glābj cilvēku dzīvības. Bet par sāpīgajām lietām Jūlija tomēr nevēlas stāstīt plašāk. “Latvija ir valsts, kura vienmēr ir atbalstījusi Ukrainu, jebkurās krīzēs. Es cienu cilvēkus šeit, un man likās – ja man ir jābūt kur citur, tad tā noteikti ir Latvija. Esmu cilvēks, kurš vienmēr plāno visu uz priekšu, bet tagad?! Tagad es domāju, ka tas nav pareizi. Ukrainā ar vīru cēlām māju, mums bija savi darbi, daudz kā, bet tagad tas viss ir izputējis. Šeit es cenšos atdoties darbam, kā mēs visi.”

Jūlija atzīst, ka šo grūto laiku pārciest palīdz tas, ka šeit, citā valstī, var darīt savu sirdslietu. Tā esot bijusi laimes spēle, un par šo lozi ir pateicīga. Tikmēr Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pārstāve Sandra Tarabrina ReTV stāsta – darbu savā nozarē ir izdevies atrast dažādu profesiju pārstāvjiem. “Tiešām ir personas, kuras atrod darbu jomā, kuru ir darījuši pirms tam, kā piemērs - baletdejotāja ir atradusi mūsu operā, ārsti ir atraduši, ir cilvēki, kuri ir strādājuši nodarbinātībā, NVA aģentūrā arī atraduši darbu šinī jomā. Šie klienti saprot, ka ne visi varēs uzsākt darba attiecības tajās jomās, ko ir darījuši Ukrainā. Pārsvarā sievietes vēlas strādāt un izskatīt piedāvājumus.”

Savukārt vīrieši interesējas par automobiļu vadīšanas, palīgstrādnieka, ceha vai noliktavas vadītāja amatu. Veidi, kā ukraiņi atrod darbu, šeit ir dažādi. Aģentūrā līdz šim pēc palīdzības kopā vērsušies 9 500 ukraiņu.  

Izrādās, ka atrast iespēju pelnīt, ir izdevies arī 52 bēgļu bērniem. Skolēnu nodarbinātības programmā uzņemtie ukraiņi vasarā veic apzaļumošanas, virtuves un cehstrādnieka darbus. Šobrīd aģentūras datubāzē reģistrētas aptuveni 4000 vakances cilvēkiem no Ukrainas. 


Foto: Freepik