Lielgabala krimināllietā – viens aizdomās turamais; viņam draud cietumsods

Lietā par lielgabala zādzību Jēkabpilī ir pabeigta izmeklēšana un noskaidrots aizdomās turamais - zemnieks un uzņēmējs Gundars Kalve, kurš atzīst savas darbības. Lieta nodota prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai. Tikmēr pašu lielgabalu policijai nav izdevies atrast.

No pieminekļa pamatnes, zem kuras esot apglabāti trīs Sarkanās armijas karavīri, pirms nepilna gada tika nozagta piemiņas zīme - lielgabals. Tagad policija beigusi izmeklēšanu un lietu nodevusi prokuratūrai - kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Ir noskaidrota iespējamā vainīgā persona - 1970. gadā dzimis vīrietis, kuram ir piemērots aizdomās turamā statuss. “Kriminālprocesa ietvaros, veicot izmeklēšanu, aizdomās turamā persona bija atzinusi savu vainu,” saka Andrejs Kaneļskis, VP ZRP Kriminālpolicijas biroja Jēkabpils reģionālās nodaļas priekšnieks.

Aģentūra “LETA” ziņo, ka prokuratūra par lielgabala nesankcionētu demontāžu cēlusi apsūdzību zemniekam un uzņēmējam, kādreizējam Krustpils novada vadītājam Gundaram Kalvem. Sazināties ar viņu šodien neizdevās, bet pagājušā gada intervijā Gundars Kalve uzsvēra, ka lielgabalu neviens nekad vairs neieraudzīs.  

Izmeklēšanā noskaidrots, ka pagājušā gada 24. februāra naktī, izmantojot frontālo iekrāvēju, piemiņas zīme esot aizvesta uz Krustpils novadu un iemesta Daugavā. Tāpat konstatēts, ka, demontējot lielgabalu, sabojāti trīs koki, nodarot pašvaldībai zaudējumus vairāk nekā 200 eiro apmērā. Apsūdzība aizdomās turamajam ir uzrādīta pēc diviem Krimināllikuma pantiem – par koku bojāšanu parkā, kur par cietušo atzīta Jēkabpils pilsētas pašvaldība, kā arī par kapa apgānīšanu, nozogot uz tā novietoto pieminekli, bet attiecībā uz lielgabalu neviens nav pieteicies par cietušo. Arī pašu lielgabalu joprojām nav izdevies atrast. “Ieguldīts ļoti liels darbs no izmeklētāju puses, no policijas veiktā darba, konkrēti, ir pieaicināti ūdenslīdēji, kas šo lielgabalu konkrētajā vietā ir meklējuši, bet diemžēl tas nav bijis sekmīgs. Vai turpināsies lielgabala meklēšana, to skaidros prokuratūra lietas gaitā. Ja būs nepieciešamība, iespējams, ka arī vēl turpināsies,” saka Aiga Eiduka, prokuratūras preses sekretāre.

Lai gan policijā informē, ka lielgabals ir Daugavā, vietējā sabiedrībā arvien biežāk izskan šaubas, vai padomju piemiņas vietas simbols tiešām guļ upes dzelmē.

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs (Latvijas Zaļā partija) Raivis Ragainis: “Saistības ar šo lielgabalu pašvaldībai kā tādas nav, vienīgais, ko mēs varam, mēs varam izdarīt visas darbības, lai šo monumentu pārvietotu un pārapbedīšanu veiktu Brāļu kapos. Tā kā šāda rīcība ir jāsaskaņo ar visām instancēm, tai skaitā arī ar Krievijas Federāciju, tagad mums ir iestājies gaidīšanas laiks, kurā brīdī mums šīs organizācijas dos labvēlīgu atbildi.”

Piemineklis - lielgabals - vēsturiskajā Krustpils parkā tika uzstādīts pagājušā gadsimta 40. gados, pieminot Otrā pasaules karā kritušos Sarkanās armijas artilērijas komandierus.