Lielgabala lietā aizdomās turamo atstādina no dienesta Zemessardzē

Zemnieks un uzņēmējs Gundars Kalve - aizdomās turamais Jēkabpils lielgabala krimināllietā - atstādināts no dienesta Zemessardzē. Viņš pats to uzskata par loģisku notikumu pavērsienu, arī Zemessardzē uzsver, ka šādos gadījumos pret visiem dienestā esošajiem tiek īstenota vienāda prakse.

Ņemot vērā prokuratūras celto apsūdzību Jēkabpils lielgabala krimināllietā, Zemessardze ir atstādinājusi no dienesta zemnieku un uzņēmēju Gundaru Kalvi. Uz laiku, kamēr lietā nav gala sprieduma, viņš vairs nedrīkst pildīt zemessarga pienākumus. Pats zemnieks pauž viedokli, ka šāds lēmums ir saprotams. “Es kā seržants… man tā juridiskā bāze nav zināma, bet es domāju, ja ir ierosināta krimināllieta, tad automātiski tas notiek,” saka Gundars Kalve, zemnieku saimniecības “Kalves” īpašnieks.

No plašākiem komentāriem Gundars Kalve atturas. Savukārt Zemessardzē skaidro, ka tādos gadījumos, ja zemessargs ir aizdomās turamais vai apsūdzētais noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, vienmēr tiek lemts par viņa atstādināšanu no amata. “Pamatojoties uz Latvijas Republikas Zemessardzes likuma 27.pantu, vienības komandieris, šajā gadījumā tas ir bataljona komandieris, zemessargu atstādina no amata pienākumu pildīšanas. Tas ir spēkā līdz notiesājoša sprieduma spēkā stāšanās brīdim,” pauž Gunārs Vizulis, Zemessardzes 3. Latgales brigādes komandieris, pulkvedis.

Ja persona tiek attaisnota, tad viņa drīkst turpināt dienestu Zemessardzē, savukārt tad, ja cilvēks tiek atzīts par vainīgu noziedzīgā nodarījumā, vienības komandieris izbeidz šīs personas līgumu par dienestu Zemessardzē. Arī to nosaka Latvijas Republikas Zemessardzes likums. Lielgabala lieta izraisījusi plašas diskusijas vietējā sabiedrībā. Kamēr daļa atbalsta Gundaru Kalvi, citi pauž kritiku: “Par tādu rīcību, es domāju, viss ir pareizi. Es uzskatu, ka tas ir liels pārkāpums, tas nav cilvēciski.”

Atgādinām, ka pagājušā gada 24. februāra naktī no piemiņas vietas, kas veltīta Otrā pasaules karā kritušajiem Sarkanās armijas artilērijas komandieriem, tika demontēta piemiņas zīme – lielgabals. Apsūdzība aizdomās turamajam uzrādīta par koku bojāšanu parkā, kur par cietušo atzīta toreizējā Jēkabpils pilsētas pašvaldība, kā arī par kapa apgānīšanu, demontējot un aizvedot uz tā novietoto pieminekli. Attiecībā uz lielgabalu gan neviens nav pieteicies par cietušo. Pats lielgabals ir bezsaimnieka manta, savukārt par to, vai zem postamenta tiešām ir apbedījumi, vēsturniekiem domas dalās.