Lieljaudas sinhronā mašīna. Nākamais solis ceļā uz Baltijas energoneatkarību

Šodien jaunajā “Augstsprieguma tīkls” kompensatora stacijas ēkā Grobiņā nogādāta pirmā lieljaudas sinhronā mašīna, kas ir nākamais solis ceļā uz Latvijas un visas Baltijas energoneatkarību. Kopumā Latvijā būs trīs sinhrono kompensatoru iekārtas, kā arī tādas tiek uzstādītas Lietuva un Igaunijā, lai sinhronizētos ar Eiropas energosistēmu.

Lai vienkāršoti saprastu, kas tad ir sinhronais kompensators un kādu funkciju veic, “Augstsprieguma tīkls” valdes loceklis Gatis Junghāns stāsta – lielais mērķis ir sagatavot Latvijas energosistēmu atslēgšanai nākamgad no Krievijas apvienotās energosistēmas. Šī ir tikai viena daļa no lielāka projekta. Sagatavošanās notiek jau daudzus gadus. “Mēs esam izbūvējuši vai pilnībā rekonstruējuši augstsprieguma līnijas vairāk nekā 500 km garumā, un šie sinhronie kompensatori ir tāds pēdējais būtiskais etaps, ko nepieciešams izbūvēt, lai ilgtermiņā Latvijas energosistēma būtu gatava darbam bez Krievijas energosistēmas un savienota sinhronā darbā ar Eiropas energosistēmu.”

Šis ir viens no trim sinhroniem kompensatoriem, kādi būs Latvijā. Pārējo divu iekārtu ražošana un testēšana šobrīd notiek Vācijā, kas tiks atvestas nākamgad. Tās uzstādīs arī Ventspils un Līksnas apakšstacijās. Junghāns: “Tā fundamentālā izmaiņa, kad mēs pārslēgsimies no Krievijas energosistēmas uz Eiropas energosistēmu, ir tā, ka šobrīd vēl frekvence, kas ir cieši saistīta ar sistēmas stabilitāti un elektroapgādes drošumu un kvalitāti, šo parametru mums regulē no Krievijas energosistēmas. Savukārt atslēdzoties no Krievijas energositēmas mēs paši sāksim regulēt šo frekvenci. Šie sinhronie kompensatori ir iekārtas, kas mums palīdzēs šo frekvences regulēšanu veikt.”

Gatis Junghāns skaidro – sinhronais kompensators būtībā ir elektromašīna jeb tāds kā elektrības ģenerators, bet kas nav paredzēts pastāvīgai elektrības ražošanai, taču būs nepārtraukti pieslēgts elektrosistēmai. Brīžos, kad elektrosistēmā notiks kādi incidenti, sinhronie kompensatori tūlītēji sniegs enerģijas balansēšanas atbalstu un palīdzēs stabilizēt frekvenci. “Mēs šīs iekārtas esam paredzējuši arī ilgākam mērķim, lai nodrošinātu arī sprieguma regulēšanu, arī šeit, Kurzemes reģionā, un arī atbalstītu atjaunojamo energoresursu elektrostaciju turpmāku pieslēgšanu. Mēs sagaidām arī turpmāku interesi, papildus pieslēgumus saules un vēja parkiem, augot šāda veida ģenerācijai, arī Kurzemes reģionā ir nepieciešamas šadas sinhronās kompensatoru iekārtas, lai nodrošinātu nepieciešamo sistēmas inerci un arī spriegumu regulēšanu.”

Sinhronie kompensatori tiek uzstādīti arī Lietuvā un Igaunijā. Kopā Baltijas energosistēmā būs deviņas šādas mašīnas – katrā valstī trīs.


Foto: ekrānuzņēmums no AS "Augstsprieguma tīkls"