Lielvircavas kultūras nams - mantojums jaunajam novadam

Jaunā Jelgavas novada deputātiem par vienu no pirmajiem uzdevumiem kļūs mājvietas meklēšana Platones pagasta Lielvircavas pašdarbības kolektīviem. Īres līgums ar kultūras nama īpašnieku beigsies augustā, bet līdzšinējā novada deputātu atkārtotajai vēlmei - iegādāties ēku par trīsreiz augstāku cenu, nekā tā novērtēta - iebilda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Šodien Svētes pamatskolas pagalmā Jelgavas novada jaunie deputāti pulcējas uz savu pirmo domes sēdi, bet vēl vakar, attālinātā sēdē, Jelgavas novada deputāti cerēja īstenot kādu senu sapni - nopirkt Lielvircavas kultūras namu.

Lielvircavas kultūras nama ēka, kuras paspārnē darbojas deviņi pašdarbības kolektīvi, ir privāts īpašums, ko pašvaldība īrē jau gandrīz divdesmit gadus. Kopš 2013. gada vairākas reizes bijuši mēģinājumi to iegādāties par gandrīz nemainīgu cenu - 500 000 eiro -, kas ir krietni dārgāk, nekā īpašuma novērtējums, kas 2016. gadā bija 256 000, bet šogad - 136 000 eiro. Ilggadējais novada priekšsēdis ir pārliecināts, ka tik un tā tas ir izdevīgākais risinājums. “Es tikko nosaucu ciparus – jauns, blakām divi miljoni, skolas zāle. Jā bērnu skaits ir samazinājies, vārētu pārbūvēt par kultūras namu - 1,5 miljoni. Nu, kas ir vairāk?” saka Ziedonis Caune, Jelgavas novada domes priekšsēdētājs.

Pēdējā brīdī gan jautājums par kultūras nama ēkas iegādi no vecā Jelgavas novada pēdējās sēdes tika izņemts, jo pret to iebilst pašvaldības uzraugošā ministrija, kas materiālus izskatīšanai nosūtījusi arī KNAB. Iebildumi gan neesot tikai pret iegādes cenu, kas vairāk nekā trīsreiz pārsniedz vērtējumā norādīto. “Ēka ir celta 1981. gadā. Tas nozīmē, ka ēkai ir arī noteikts kalpošanas laiks, un pēc tā ēkai būs nepieciešamas investīcijas gan energoefektivitātē, gan jebkuru komunikāciju atjaunošanā, kas ir papildu izdevumi,” skaidro Ilze Oša, VARAM valsts sekretāra vietniece.

Pārņemot īpašumā, būtu jāapmaksā arī regulārie uzturēšanas izdevumi, tādējādi vēl vairāk sadārdzinot kultūras nama izmaksas, kas jau šobrīd ir visaugstākās novadā - 83 eiro uz vienu iedzīvotāju. Īres līgums ar “Lievircava Agro”, kas ir ēkas īpašnieks, beigsies augustā. Jaunizveidotā Jelgavas novada deputātiem diezgan ātri būs jāizlemj, kur rast mājvietu Lielvircavas pašdarbniekiem. “Lielvircavā ir daudz pašvaldības ēku. Gan tādas, ko var pielāgot, gan tādas, ko šobrīd jau iespējams lietot. Šis ir vairāk, es domāju, politiskās iegribas un nevēlēšanās racionāli domāt, mēra kādu personīgo ambīciju apmierināšanas produkts. Arī šī maksa, ko maksā par nomu, ir nenormāla, un es uzskatu, ka šis līgums ir jāpārtrauc nevis augustā, bet jau šodien,” pauž Madars Lasmanis, VARAM ministra padomnieks, Jelgavas novada domes deputāts.

“Mums ir savas normas un robežas. Ne velti ir savi Ministru kabineta noteikumi, pēc kuriem aprēķina īres maksas. Ja īres maksa ir aprēķināta pēc šiem noteikumiem, nav likumīga pamata to apstrīdēt. Es nezinu, vai tā tāda ir, bet, dzirdot, ka gadā tie ir tuvu 200 000 eiro, man tā kā gribētos apšaubīt, vai tas ir atbilstoši īres maksām. Iespējams, ka ir lētāk kolektīvus aizvest uz kāda cita pagasta kultūras namu. Tas jau arī nav izslēgtais risinājums,” skaidro Dainis Liepiņš Jelgavas novada domes deputāts.

Kādu risinājumu pieņemt, būs jālemj novada domei, kuras priekšsēdis atkal būs līdzšinējais mērs Ziedonis Caune. Savukārt ministrija, lai izvērtētu, vai kultūras nama iegāde var būt pašvaldībai izdevīga, papildus pieprasījusi iesniegt potenciālo investīciju aprēķinu, kas nepieciešamas, lai ēka atbilstu 21. gadsimta prasībām.