Liepājā atrod 254 kg smagu enkurmīnu

Vakar Liepājā būvdarbu laikā strādnieki atraduši sprādzienbīstamu priekšmetu. Kā vēlāk noskaidrojās, tā bija Pirmā pasaules kara enkurmīna. Būvnieki to bija atraduši, rokot ārā koka celmu. Mīna bijusi zem tā. Sprādzienbīstamu priekšmetu iznīcināšanas rotas speciālisti to transportēja uz drošu vietu, kur to iznīcināja. 

Sazinoties ar kolēģiem no Liepājas, noskaidrojām, ka pērn šajā pašā būvlaukumā jau tika uzietas divas enkurmīnas. Ņemot vērā, ka turpat netālu atrodas ar militāristu klātbūtni vēsturiski saistītā Karosta, jau pērn tika pieļauts, ka būvlaukumā varētu uziet vēl kādu sprādzienbīstamu priekšmetu. 

Par atrasto enkurmīnu sprādzienbīstamu priekšmetu iznīcināšanas grupu infromēja policija. Ierodoties notikuma vietā, tā jau bija izcelta ārā, atradusies blakus būvbedrei. Kā norāda speciālisti, tā aizvien mēdz notikt, ka cilvēki šādas lietas mēģina aiztikt, jo nav informēti un neapzinās risku, ko var izraisīt nesprāgusi munīcija. Šajā gadījumā gan mīna, lai arī aizvien bija sprādzienbīstama, nebija kaujas gatavībā. Nacionālo bruņoto spēku pārstāvis Zigmārs Rihters: “Tā nebija aktīva. Nebija iekšā uzspridzinātājs, kas var aktivizēt, bija jau diezgan laika gaitā paplosīta. Tā bija Pirmā pasaules kara mīna, enkurmīna.”

Sprādzienbīstams priekšmets tas aizvien ir, jo satur sprāgstvielu. Zigmārs Rihters: “Ja mēģinātu dedzināt vai kaut kā tamlīdzīgi, kaut kādā brīdī varētu detonēt. Nebūtu bīstama tajā ziņā, ka varētu pārvietot. Tādā ziņā, ka ir pārvietojama. Kopējais svars ir 254 kg, sprāgstvielas svars ir 81 kg. Var gan melno pulveri saturēt, gan arī šajā gadījumā mums bija sprāgstviela, kas ir pikrīnskābe. Pēc tā svara, kas bija iekšā, varēja izskatīties, ka ir daudz mazāka.”

Atrodot varbūtēju sprādzienbīstamu priekšmetu, to nevajag aizskart, bet ir jāziņo Valsts policijai, kas jau tālāk informē Sprādzienbīstamu priekšmetu iznīcināšanas rotu un kas tad arī zinās noteikt, kas tas ir un vai tiešām var uzsprāgt.

Liepājā būvdarbu laikā atrastā enkurmīna jau iznīcināta. Sprāgstvielu sadalot vairākās daļās, iegremdējot ūdenī, lai arī troksnis nebūtu liels.


Foto: Ogres 54. bataljona zemessargi; Facebook