Liepājā bērniem un jauniešiem sāk labot zobus arī pilnā narkozē

Divus gadus vecajam Nātanam Miķelim bojāta vairāk nekā puse zobu, tāpēc pēc konsultācijas ar ārstiem izlemts tos labot pilnā narkozē. Viņa māte priecājas, ka tagad tas iespējams arī Liepājā, nevis jābrauc uz Rīgu – kā tas darīts ar vecāko dēlu.

Ārsti stāsta, ka pilnā narkozē zobi par valsts naudu tiek laboti pavisam maziem bērniņiem, bērniem un jauniešiem ar invaliditāti, kā arī tiem bērniem, kuriem ir paniskas bailes no zobārsta.

Bērnu zobārste Airisa Zīdere saka: “Viena daļa ir vecāku nopelns, kas savas bailes varbūt projicē uz bērnu. Līdz ar to bērns baidās no procedūras. Ja krēslā nespējam atrast kontaktu, viņš nesadarbojas, tad vienīgā izeja ir zobu labošana narkozē.”

Tiesa – pirms narkozes katram pacientam tiek veikti rūpīgi izmeklējumi, vai vispārēja anestēzija ir ieteicama, un esot arī vecāki, kurus uztrauc narkozes iespējamā ietekme uz bērnu veselību.

“Anestēzija - tas ļaunums nav. Ja būtu, tad noteikti mazāks nekā bojāti un nelaboti zobi tik lielā daudzumā,” pauž anesteziologs Artūrs Mokanu.

Mazo liepājnieku zobu slikto stāvokli daļēji var izskaidrot arī ar valsts apmaksātu zobārstu pakalpojumu ierobežoto pieejamību Liepājā. Ja 2019. gadā pie zobārsta rindā bija jāgaida pat divi gadi, tad tagad maksimālo gaidīšanas laiku izdevies samazināt līdz pusotram gadam, jo pašvaldībai izdevies piesaistīt dažus jaunus speciālistus. Tagad Liepājā bērniem, jauniešiem zobus par valsts naudu labo 6 zobārsti, bet no jūnija jau būšot 7.

Jāpiebilst, valsts apmaksātajai zobu labošanai pilnā narkozē Liepājā pieteikti 200 bērni un jaunieši, kuriem rindā jāgaida maksimums 3 līdz 4 mēneši.

Nacionālajā Veselības dienestā informē, ka šobrīd Latvijā ir tikai divas vietas – Rīga un Liepāja, kur par valsts naudu bērniem, jauniešiem labo zobus pilnā narkozē. Pieprasījums būtu arī citās pilsētās, bet, kā skaidroja dienestā, tas atkarīgs no vietējo ārstu iespējām nodrošināt šo pakalpojumu – gan nepieciešamā aprīkojuma, gan apmācītu speciālistu ziņā.


Foto: unsplash.com