Liepājā rindā pie zobārsta gaida vairāk kā 2000 bērnu

Bērniem Liepājā rindā uz stomatologa pakalpojumiem jāgaida gads, nevis vairāk nekā divi, kā tas bija vēl pirms četriem gadiem. Lai arī gaidīšanas laiks īsāks, tomēr rindā esošo bērnu skaits Liepājā ir iespaidīgs – vairāk nekā divi tūkstoši. Tas būtiski ietekmē mazo pacientu mutes veselības stāvokli, tāpēc Liepājā sākta informatīvā kampaņa, mudinot bērnu vecākus regulāri vest savas atvases pie zobu higiēnista.

Latvijā 12 gadus veciem bērniem ir vidēji trīs līdz četri bojāti, plombēti vai izrauti pastāvīgie zobi, kamēr Rietumeiropas valstīs šis skaitlis svārstās ap vienu vai pat mazāk. Būtisks zobu un mutes dobuma slimību profilakses līdzeklis bērniem ir zobu higiēnista apmeklējums, kuru vismaz reizi gadā divus līdz 18 gadus veciem bērniem apmaksā valsts. Tomēr nesen Slimību profilakses un kontroles centra veiktā pētījumā secināts, ka to nedara katrs trešais skolēns. Kad problēmas jau ielaistas, jāgaida uz valsts apmaksātiem bērnu zobārsta pakalpojumiem. Liepājā tas var būt gads un pat vēl ilgāk. “Mazajam puikam mums bija tā – viņam bija četri gadi, mēs gaidījām gadu rindā, tad atnāca uz pārbaudi un pateica, ka nelabos, ka jāgaida vēl gads uz narkozi. Un tagad februārī mums būs pieraksts uz to narkozi. Jo tik maziņus nekur nelabo, nekur neņem. Bet lielā meita gāja visu laiku par maksu pie zobārsta, bet arī bija, ka tikai no septiņiem gadiem tur pieņēma. Ja maksā, tad ir ātrāka tā rinda arī,” saka trīs bērnu mamma Līga Štempele.

Vairāk nekā divus gadus ilgā rinda izveidojās 2018. gada pavasarī, kad vienlaicīgi trīs bērnu zobārsti aizgāja pensijā. Tobrīd Liepājā arī bija vien tikai divas klīnikas, kam ar Nacionālo veselības dienestu bija noslēgti līgumi par valsts finansējumu bērnu zobārstniecībai. Liepājas Reģionālās slimnīcas Zobārstniecības poliklīnikas vadītāja Natālija Kadeģe saka: “Liepājā atnākot arī vairākiem jauniem zobārstiem, vairākas klīnikas tagad ir noslēgušas līgumus ar Nacionālo veselības dienestu. Rezultātā tā rinda ir mazāka, cilvēkiem ir lielākas iespējas tikt vēl kaut kur, ne tikai pie mums, Rinda, protams, joprojām ir diezgan liela. Tā ir šobrīd nedaudz garāka par gadu, bet sarukusi viņa ir.”

Liepājā bērnu zobu veselības jautājums nupat aktualizēts ar informatīvu kampaņu, aicinot bērnu vecākus tam pievērst lielāku uzmanību. Liepājas domes Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova: “Liepājas pilsētas pašvaldība ir sagatavojusi ieteikumus vecākiem, kādā veidā mēs varam šo problēmu novērst, kādā veidā varam labāk rūpēties par bērna mutes dobuma veselību. Ir gan pašvaldības sagatavoti, gan Veselības ministrijas sagatavotie materiāli. Tie ir pieejami Liepājas pilsētas pašvaldības mājaslapā.”

“Ja mēs gribam saglabāt mūsu bērniem zobiņus, tad vecākiem nepieciešams ar bērniem atnākt uz higiēnu. Vienreiz gadā tas ir obligāti, bet ir vecums – septiņi, 11 un 12 gadi, kad jābūt divas reizes. Lai nebūtu jāiet pie zobārsta. Mēs varam iztīrīt, mēs varam konsultēt arī vecākus. Mēs varam tikai palīdzēt ārstam,” saka zobu higiēniste Jūlija Vakurova.

Liepājā valsts apmaksātie zobu higiēnas pakalpojumi šobrīd pieejami deviņās zobārstniecībās un rindā jāgaida vidēji divas līdz četras nedēļas. Liepājas reģionālās slimnīcas Zobārstniecības poliklīnikā šobrīd strādā astoņas bērnu zobārstes, tostarp trīs kara bēgles no Ukrainas, kā arī par bērnu mutes dobuma veselību rūpējas trīs zobu higiēnistes.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik