Liepājas dzīvojamā fonda problēma - pārāk augsta īres maksa

Jau vairākus gadus ne tikai Liepājā, bet visā valstī uzņēmumi saskaras ar problēmu nodrošināt dzīvesvietas saviem darbiniekiem, kuri ierodas strādāt konkrētās ražotnēs. Vietvaras tiešā veidā uzņēmumiem palīdzēt nevar, ņemot vērā likumā noteikto kārtību, savukārt daļa komersantu cenšas risināt problēmu, ņemot darbā tikai jau tur dzīvojošos iedzīvotājus vai piedāvājot darbiniekiem vietu dienesta viesnīcās. Aptaujātie liepājnieki norāda – dzīvokļus pilsētā atrast ir grūti, ņemot vērā salīdzinoši augsto īres cenu.

Jau kādu laiku dzīvojamais fonds ir aktuāla problēma arī Liepājā strādājošā uzņēmumā “Caljan”, kas ražo teleskopiskos konveijerus. Pašlaik uzņēmumā strādā 180 cilvēki, taču līdz ar jaunās fabrikas atklāšanu pagājušajā nedēļā, darbinieku skaitu varēs palielināt līdz 250 cilvēkiem - tātad problēma ar dzīvesvietu atrašanu kļūs tikai aktuālāka.

Gatis Dradeika, uzņēmuma “Caljan” vadītājs: “Sākotnējos posmos mēs nodrošinām kopmītnes iebraucējiem, darbiniekiem, kas ir no Ukrainas, piemēram, un tad ar laiku viņi meklē paši savu dzīvojamo telpu, jo kopmītnes nav diezgan komfortabli dzīvot.”

Liepājas pašvaldība šobrīd dzīvokļus gandrīz katru mēnesi piešķir vai nu sociāli maznodrošinātām personām, vai vietvaras kapitālsabiedrībās strādājošajiem jaunajiem speciālistiem, piemēram, ārstiem. Arī tur ir noteikti nosacījumi un parasti speciālists īres dzīvoklī var uzturēties līdz trīs gadiem vai darba attiecību laikā. Pašvaldība tiešā veidā palīdzēt privātajam sektoram gan nevarot, ņemot vērā likumā noteikto kārtību, taču to var darīt valsts ar dažādām līdzfinansējuma programmām mājokļa būvei un iegādei, piemēram, caur finanšu institūciju ALTUM.

Pēdējo pāris gadu laikā Liepājā rekonstruētas vairākas ēkas, izveidojot tur dzīvokļus, kas gan nonāk pārdošanas nevis īres tirgū.