Liepājas jaunuzņēmumi vērtē valsts atbalstu

Saeima septembra sākumā veikusi grozījumus likumā, kas paredz jaunuzņēmumiem - tātad lielākoties tehnoloģiskiem uzņēmumiem ar augstas izaugsmes potenciālu – vieglāk saņemt valsts sniegto atbalstu – nodokļu atvieglojumus un palīdzību augsti kvalificētu darbinieku piesaistīšanā. Tas darīts, jo, lai gan ik gadu Latvijā tiek dibināti 50 šādi uzņēmumi, atbalstu trīs gadu laikā saņēmuši tikai 5 komersanti. Iemesls - programmas kritēriji esot bijuši pārāk augsti. Paši Liepājas uzņēmēji stāsta, ka lielākoties atbalstu meklē citviet.

Latvijā līdz šim reģistrēti 400 jaunuzņēmumi ar augstas izaugsmes potenciālu un inovatīvu produktu izstrādi, ražošanu un attīstību. Tie kopumā nodarbina vairāk nekā 1600 darbiniekus. Kopš 2012.gada jaunuzņēmumi tautsaimniecībā piesaistījuši investīcijas vairāk nekā 300 milj. eiro apjomā. Šo uzņēmumu nozīme arī bija galvenais valdības arguments 2017. gadā izveidot jaunuzņēmumu atbalsta likumu, kura ietvaros komersants var saņemt dažādas darba spēka nodokļu atlaides. Tagad šo atbalstu varēšot saņemt vieglāk, piemēram, nu ir atcelta prasība, kas noteica, ka vismaz 70 procentiem darbinieku ir jābūt maģistra vai doktora grādam.

Aptaujātie Liepājas jaunuzņēmēji stāsta komersanti atbalsta šādu likuma korekciju, taču praksē palīdzību viņi lielākoties meklē tieši pie investoriem, sadarbojoties ar biznesa attīstītājiem un arī inkubatoriem, nevis saņemot iepriekšminēto valsts atbalstu. 

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras biznesa inkubatora un Kurzemes biznesa inkubatora pārstāvji stāsta, ka jaunuzņēmumiem, lai saņemtu valsts vai Eiropas atbalstu, esot jāstrādā pie dokumentācijas apstrādes, kas dažiem sākotnēji varētu likties par grūtu.

Biznesa inkubatori Liepājā savā paspārnē katru gadu pieņem ne vairāk kā 5-6 uzņēmumus pirmsinkubācijas statusā, savukārt iepriekšminētajam valsts atbalstam var pieteikties neierobežots uzņēmumu skaits.