Liepājas lidostā mācās novērst aviokatastrofas sekas

Imitējot divu lidmašīnu sadursmi, Liepājas lidostā vakar notika pilna apjoma krīžu situāciju pārvarēšanas praktiskās mācības. To dalībnieku skaits – ieskaitot attālināti iesaistītos – pārsniedza astoņus simtus. Šīs bija pirmās šāda mēroga mācības Liepājas lidostas vēsturē, turklāt neviens ierindas policists, mediķis, ugunsdzēsējs un zemessargs iepriekš par mācībām nebija informēts un uz izsaukumu devās kā uz reālas katastrofas seku likvidāciju.

Liepājas lidostā ceturtdien priekšpusdienā bija vērojama liela rosība. Līdzās pasažieru terminālim atradās lidsabiedrības “airBaltic” lidmašīna “Airbus 200-300”, kas pēdējā laikā šeit nav bieži sastopama parādība, jo regulārie reisi uz Liepāju šobrīd nenotiek. Tāpat lidostas teritorijā un ap to pulcējās vairāki vīri formastērpos. Visi viņi bija šeit ieradušies, lai piedalītos krīzes seku novēršanas mācībās. SIA “Aviasabiedrība “Liepāja”” valdes loceklis  Agris Sprūde stāsta: “Tiek imitēta situācija, kad lielais “airBaltic” gaisa kuģis “Airbus 220” sēžas, priekšā ir izbraukusi mazā “airBaltic Training” četrvietīgā lidmašīna un notiek šāda sadursme. Būs, ko glābt – visiem dienestiem. Sākot ar mūsu ugunsdzēsējiem, kas pirmie trauksies palīdzēt lidostas darbiniekiem, kuriem ir speciālas lomas šādās situācijās. Protams, VUGD traucas pie mums, NMPD traucas, policijas abas – Liepājas un Valsts policija –, slimnīca iesaistīta lielā mērā.”

“airBaltic” tieši Liepāju par šādu apjomīgu mācību norises vietu bija izvēlējušies, jo šajā lidostā bāzējas lidsabiedrības pilotu akadēmija. Nacionālās lidsabiedrības “airBaltic” operatīvās vadības direktors Pauls Cālītis stāsta: “Pilotu akadēmijai, kas veic lidojumus ar mazajām lidmašīnām, arī ir savi plāni, kā rīkoties ārkārtas situācijās, tad kombinācijā varējām ar vienu šāvienu vairākus zaķus trāpīt - “airBaltic” plānus, Liepājas lidostas plānus, pilotu akadēmijas sagatavotību, arī, protams, pārējos dienestus.”

Mācībās līdzās operatīvajiem dienestiem statistu lomās iejutās “airBaltic” darbinieki un Rīgas Stradiņa universitātes studenti, kuri tēloja lidmašīnas pasažierus, tostarp 15 no viņiem – arī cietušos, kuriem pēc sadursmes bija nepieciešama steidzama palīdzība, tāpēc turpat līdzās lidmašīnai tika celtas armijas mediķu teltis, kurās cietušos ievietoja līdz brīdim, kamēr ātrā palīdzība vēl bija tikai ceļā.

Iesaistito operatīvo dienestu darbību eksperts vērtēja pozitīvi – no viņa sacītā izriet, ka ieradušies notikuma vietā visi pietiekami ātri un savu darbu paveikuši profesionāli. Nākamās krīzes seku novēršanas mācības Liepājas lidostā gaidāmas pēc gada, bet tik plaša mēroga, kā šīs – pēc diviem.
#SIF_NVZ2022