Liepājas pusē pazudušais ķengurēns Sidnejs joprojām nav atradies

Pirms vairāk nekā mēneša no Liepājas apkārtnes mini zoodārza “Atomi” izmukušais valabija ķengurēns Sidnejs joprojām nav atradies - tā ziņo zoodārza vadība. Dzīvnieks pirms divām nedēļām it kā esot manīts pārvietojamies pa Karostas mikrorajona tuvumā esošas skolas teritoriju, taču kopš tā laika visas ziņas ir apsīkušas. Zoodārza saimnieki pagaidām gan neatmet cerības atrast Sidneju, jo domā, ka, tuvojoties aukstajam laikam, dzīvnieks meklēs patvērumu un barību apdzīvotās vietās.

Mini zoodārza “Atomi” līdzīpašniece Svetlana Paškovska stāsta, ka aptuveni mēnesi kopš 70 centimetrus garais valabija ķengurēns Sidnejs aizmuka no sava aploka, nācās saskarties ar simtiem iedzīvotāju zvanu par it kā pamanīto dzīvnieku - tad Liepājas jūrmalas parkā, tad otrā pilsētas galā - Karostas kanāla tuvumā. Pēc šīm visbiežāk diennakts tumšajā laikā saņemtajām ziņām zoodārza saimnieki, bruņojušies ar tīkliem un barību, devās meklēt ķenguru, taču katru reizi pēc negulētas nakts nācās braukt mājās ar vilšanās sajūtu. “Divas nedēļas [ziņas] noteikti nav, kurām var ticēt. Ziņas ir daudz, dažādas. Pa nakti braucam meklēt, bet diemžēl tās pārsvarā izrādās stirnas. Ziņas nav, bet cerības ir. Ceram, ka Sidnejs atradīsies. Pirmajā nedēļā [ķengurēna māte] varēja redzēt izteikti, ka viņa sēdēja pie vārtiņiem, protams, ka ēd, dzer, un es domāju, ka gaida. Katru reizi, kad eju barot, cenšos viņai izstāstīt jaunumus - gan jau, gan jau atradīsim,” saka Svetlana Paškovska, mini zoodārza “Atomi” līdzīpašniece.

Paškovska cer, ka, tuvojoties aukstajiem laika apstākļiem, ķengurs sāks meklēt patvērumu apdzīvotās vietās - kādā šķūnī vai lauku klētī. Pēc Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvju vārdiem šāds variants ir ļoti iespējams, taču, ja ķenguru nenomedī kāds plēsējs, viņš varot izdzīvot pat ziemā pie noteikuma, ka temperatūra saglabājas nedaudz zem nulles atzīmes. “Bija vairākus gadus atpakaļ gadījums, kad Iecavas pusē viens rudpelēkais valabijs bija izmucis no vietējā zoodārza. Tad bija krietni mīnusi, -25 grādi. Tad viņš nakšņot bija izdomājis tuvējās mājās, aizvējā, drošībā. Tur viņu arī atrada. Ķengurs ir diezgan sarežģīts pasākums, zaļā pļavā daži cilvēki viņu noķert nevarēs. Viņš skries projām, tā būtu bezjēdzīga dzenāšana, tikai pastiprinot mācību, ka cilvēks ir tas sliktais,’’ stāsta Māris Lielkalns, Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis.

Lielkalns uzskata, ka ķenguru būtu iespējams noķert, ja dzīvnieks atrastos no vismaz trīs pusēm nožogotā zonā. Ja valabijs pamanīts atklātā teritorijā, nebūtu ieteicams viņam iešaut miegazāles, jo to 8-10 minūšu laikā, kamēr tās iedarbotos, dzīvnieks var aizmukt, izdarīt neprognozējamas lietas un pat iet bojā. Nesaņemot konkrētus foto uzņēmumus un drošas ziņas, vismaz pagaidām masveida ķengurēna meklēšanu saimnieki neorganizēs, bet, ieraugot ķengurēnu, iedzīvotāji aicināti ziņot zoodārzam “Atomi” pa tālruņa numuru 25560040 vai policijai. 


Foto: Freepik