Liepājas Simfoniskais orķestris uzsāk jauno sezonu

Aizvadītās nedēļas nogalē ar izcilās latviešu vijolnieces Paulas Šūmanes solo priekšnesumu tika atklāta Baltijā vecākā orķestra - Liepājas Simfoniskā orķestra 141. koncertsezona. Lai gan orķestris pirmo pusgadu noslēdzis ar aptuveni 22 tūkstošu eiro peļņu un ir gatavs plāns arī nākamajam gadam, to kolektīvs sagaida ar zināmām bažām, jo savas korekcijas var ieviest Covid-19 pandēmija, kas var ietekmēt arī finansiālo pusi.

Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” tika atklāta vienīgā profesionālā orķestra ārpus galvaspilsētas - Liepājas Simfoniskā orķestra 141. sezona. Tuvākajās nedēļās orķestris kopā ar pianistu Vestardu Šimku izpildīs paša mākslinieka sacerēto mūziku. Tāpat tiks demonstrēti vairāki latviešu komponistu mūzikas pirmatskaņojumi, un, kā jau ierasts, pēc publikas pieprasījuma orķestris izpildīs simfoniskās mūzikas klasiķu darbus. “Tas, ko jaunu mēs gribētu ieviest, ja mēs līdz šim digitālo koncertu sēriju “Simfonija tuvāk” koncentrējām uz pasaules visslavenākajām simfonijām, tad mēs gatavojamies atvērt Latvijas Komponistu līniju,” saka Uldis Lipskis, VSIA “Liepājas Simfoniskais orķestris” valdes loceklis.

Tas ir arī orķestra stratēģisks lēmums - šogad vairāk koncentrēties uz Latvijas pašmāju koncerttūrēm, kā arī uz vietējo mūziķu piesaisti konkrētiem koncertiem, ņemot vērā neziņu par Covid-19 epidemioloģisko situāciju. Jau pagājušajā sezonā nācās saskarties ar gadījumiem, kad atsevišķi mākslinieki netiek uz koncertu Liepājā, jo viņu valdība aizliedz izbraukt no valsts. “Ieņēmumos ļoti lielu robu izcirta tas, ka mēs nevarējām pārdot biļetes, pēc ierobežojumu samazināšanas apmeklējums kopējais saruka visā Latvijā. Mēs esam valsts orķestris, mūs atbalsta Kultūras ministrija, šis Covid-19 atbalsts viņš bija plānots pavasarī, atnāca augustā, bet tas izlīdzina mūsu situāciju. Mēs šo gadu nobeigsim, izpildot savus plānus, bet, kā būs tālāk – skatīsimies,” pauž Uldis Lipskis.

Lielākā daļa simfoniskā orķestra darbinieku ir vakcinējušies pret Covid-19. Pēc kolektīva vadības teiktā - daži vēl nogaida, kad to ļaus darīt ārsts. Nevakcinētām personām divas reizes nedēļā veic valsts apmaksātus testus. Paši orķestranti stāsta, ka mēģinājumu process šobrīd, salīdzinot ar pavasari, ir kā diena pret nakti.

Enerģijas apmaiņu Liepājas Simfoniskā orķestra koncertos tāpat kā koncertzāles “Lielais dzintars’’ rīkotajos pasākumos un Liepājas teātra izrādēs varēs izjust tikai iedzīvotāji, kuri ir pārslimojuši vai vakcinējušies pret Covid-19. Tas darīts, lai vakcinētiem skatītājiem koncerts nebūtu jābauda maskās.


Foto: Jānis Vecbrālis