Liepājas Valsts tehnikuma audzēkne sadur skolotāju

Sestdienas rītā kādas mākslas studijas telpās Liepājā Valsts tehnikuma 1. kursa audzēkne ar nazi vairākkārt sadūrusi sava kursa audzinātāju, kura ievietota slimnīcā, reanimācijā. Šobrīd, cik zināms, cietušās dzīvībai briesmas vairs nedraud. Uzbrucēja aizturēta, ierosināta krimināllieta. Savukārt Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) pēc notikušā Saeimā prasījusi steidzami pieņemt grozījumus izglītības likumā, kas palīdzētu mazināt vardarbību skolās.

Liepājas Valsts tehnikumā šogad mācības uzsāka vairāk nekā 440 pirmkursnieku. Viena no audzēknēm, nepilngadīga meitene, trīs mācību nedēļu laikā neattaisnoti kavējusi 33 stundas, tāpēc kursa audzinātāja viņai piezvanījusi, jautājot par iemesliem. Tehnikuma vadība pieļauj, ka tas izraisījis konfliktu. Liepājas Valsts tehnikuma direktors Agris Ruperts: “Meitene bija aizgājusi uz skolotājas mākslas studiju, pagaidījusi, kamēr neviens tur vairs nav, tikai pati skolotāja. Meitene bija gājusi ar konkrētu domu, nazis viņai jau bijis līdz, uzbrukusi skolotājai. Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, astoņi dūrieni, arī skartas plaušas, bet acīmredzot nav bīstami dzīvībai, ja jau skolotāja ir no reanimācijas ārā. Incidenta laikā arī pati meitene ieguvusi ievainojumus – skolotāja viņai iekodusi rokā aizstāvoties.”

Cik zināms, cietusī pati izsaukusi ātro palīdzību, savukārt mediķi – policiju. Aizdomās turamā persona ir aizturēta. Vai uzbrukuma brīdī meitene bijusi kādu apreibinošu vielu ietekmē, policija nekomentē. Arī Liepājas sociālajā dienestā šodien nezināja teikt, vai meitenes ģimene līdz šim bijusi viņu redzeslokā. Valsts policijas pārstāvis Ingus Ukstiņš: “Kriminālprocess uzsākts par tīšu vidēji smagu miesas bojājumu nodarīšanu, bet cietušajai personai nozīmēta tiesu medicīniskā ekspertīze, kā rezultātā precizēsim šo miesas bojājumu smaguma pakāpi. Izmeklēšanas ietvaros skaidrojam visus apstākļus, motīvus, šobrīd izmeklēšanas interesēs sīkāka informācija nav sniedzama.”

Tehnikuma vadība informē, ka ar meitenes kursa biedriem šodien ticies sociālais pedagogs un skolotāja ar psihologa izglītību. Vajadzības gadījumā psiholoģisku palīdzību gatavs sniegt ir arī Liepājas izglītības pārvaldes metodiskais centrs. Agris Ruperts: “Ir bijusi skolotājai ar šīs meitenes mammu saziņa, kur mamma teikusi, ka meitenei ir komunikācijas problēmas, problēmas uzstāties auditorijas priekšā. Bet ka varētu būt citi uzvedības traucējumi, nekas netika minēts. Šodien paskatījāmies meitenes dokumentus, ko viņa iesniedza, iestājoties tehnikumā. Bija dokuments, ka meitenei ir hroniska slimība, bet kāda, nevaram secināt. Kas patiesībā ir, to neviens nav piespiests izpaust, to var tikai tad, ja ir īpaša vēlme paust informāciju.”

Reaģējot uz notikušo, iesaistījusies arī pedagogu arodbiedrība, prasot Saeimai pieņemt grozījumus izglītības likumā, nosakot vecāku, skolotāju, skolu tehnisko darbinieku lielāku atbildību neklusēt par konstatētām problēmām skolēna uzvedībā. LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga: “Vecākus nevar piespiest informēt. Cerams, ka deputāti būs tik drosmīgi un nolems likumā palielināt ģimeņu atbildību. Viņiem ir jāinformē, viņi nedrīkst noklusēt, jo tas ir drauds gan skolēniem, gan nozarē strādājošajiem.”

LIZDA informē, ka vardarbība skolās un tieši pret skolotājiem vērsta vardarbība pieaugusi pēc pandēmijas. Policijai ziņots vairākos desmitos gadījumu, taču esot reizes, kad tas netiekot darīts. Inga Vanaga: “Nozares darbinieki noklusējuši ļoti daudz gadījumus, lai nekaitētu skolēna tālākām dzīves, darba gaitām. Bet acīmredzot šāda epizode liks mums visiem līdzatbildīgi pielikt punktu – vardarbībai “nē”.”

Pēc Vanagas teiktā, panākts, ka Saeimas izglītības komiteja minēto priekšlikumu par likuma grozījumiem skatīs jau rīt.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik