Lietuvā gatavojas bēgļu vilnim; valdība vēlas ieviest ārkārtējo situāciju

Situācija uz Polijas robežas saasinās: gar visu Polijas robežu ar Baltkrieviju atrodas no trim līdz četriem tūkstošiem migrantu. Redzot dramatisko situāciju Polijā, Lietuvā sāk gatavoties tādam pašam scenārijam. Kā situāciju mūsu kaimiņvalstī vērtē lietuviešu mediji?

Polija pašreiz pieredz lielāko izaicinājumu kopš migrantu krīzes sākuma. Dažviet migranti uzvedas miermīlīgi, bet citviet demolē dzeloņžogu.

Baltkrievu robežsardzes darbinieki arī paši iesaistās žogu demolēšanā un migrantu nogādāšanā līdz robežai. Kāds anonīms baltkrievu robežsargs Radio Svaboda norādījis, ka viņa kolēģi klaji pārkāpj likumu. Tikmēr Lietuvā jau gatavojas tādam pašam scenārijam kā Polijā. “Tas, kas notiek Polijā, ir daudz dramatiskāks, lai gan amatpersonas paredz, ka tas pats varētu piemeklēt arī Lietuvu, ja, nē, tāpat notiek gatavošanās sliktākajam scenārijam. Šobrīd Lietuvas valdībā plāno ieviest ārkārtējo situāciju gar Baltkrievijas robežu. Tāpat tas nozīmētu kustības ierobežojumus,” saka Benas Gerdžiūnas, Lietuvas Radio un TV žurnālists.

Lēmums par ārkārtējās situācijas ierosināšanu pašvaldībās Lietuvā gar Baltkrievijas robežu ir balstīts uz atbildīgo institūciju analīzi, stāsta premjerministre Ingrīda Šimonīte. Aizvadītajā diennaktī Lietuvas robežsargi piespieduši doties atpakaļ uz Baltkrieviju 73 migrantus. Plānojas, ka tuvākajā laikā varētu būt vēl lielāks migrantu pieplūdums. “Ir neapstiprināta informācija, ka dažas grupas jau ir ceļā no Polijas pierobežas uz Lietuvu. Šī informācija nav apstiprināta, bet pastāv iespēja, ka tuvākajā laikā Baltkrievijas spēki varētu pārvest bēgļus uz Lietuvas pierobežu,” pauž Benas Gerdžiūnas.

Lietuvas sabiedrība atbalsta pašreizējos drošības apstākļus gar robežu, taču daļa cilvēku norāda par bēgļu humānajiem apstākļiem. Tāpēc gar Lietuvas robežu piecās vietās plānots izmitināt nelegālos imigrantus. Lietuvā ir gatavi sliktākajam scenārijam, tikmēr Latvijas iekšlietu ministre Marija Golubeva norāda, ka arī Latvijas pusei ir gatavi rīcības plāni, ja situācija uz robežas ar Baltkrieviju mainīsies.

Tikmēr starptautiskie mediji vēsta, ka simtiem migrantu nakti uz otrdienu pavadījuši pie Polijas robežas Baltkrievijas pusē, tikmēr Polijas premjerministrs apmeklējis robežu un amatpersonas brīdinājušas, ka tuvāko dienu laikā spriedze var pieaugt. Polijas specdienestu pārstāvis norāda, ka Baltkrievijā varētu būt savākti aptuveni 12 000 migrantu. Jautājums, vai Latvija ir gatava šādam scenārijam, ja migranti nolemtu mainīt virzienu un šķērsot Eiropas Savienības robežu mūsu valstī.


Foto: Zerkalo.io, migrantu pūlis pie Polijas robežas