Līvānos aizdomas par ES līdzekļu izkrāpšanu

Līvānu novadā notiek izmeklēšana, kuras laikā tiek pārbaudīta iespējamā Eiropas Savienības fondu līdzekļu izkrāpšana. Vakar notika kratīšana gan Līvānu novada domē, gan domes priekšsēdētāja Andra Vaivoda privātmājā. Līvānu mērs gan notikušo sauc par sabotāžu. 

Līvānu novada pašvaldību apmeklējusi Eiropas prokuratūra – organizācija, kas izmeklē noziedzīgus nodarījumus, kuri skar Eiropas Savienības finanšu intereses. Prokuratūras pārstāvji veikuši kratīšanu gan Līvānu novada domē, gan Līvānu novada domes priekšsēdētāja Andra Vaivoda dzīvesvietā. “Ir aizdomas, ka notikusi krāpnieciska rīcība ar Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Pagaidām tā summa ir nedaudz lielāka par 1,8 miljoniem. Iespējams, ka izmeklēšanas gaitā tā var arī palielināties,” saka Gatis Doniks, Latvijas pārstāvis Eiropas prokuratūrā.

Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods skaidro, ka kratīšanas laikā domē bijis klāt, savukārt par prokuratūras pārstāvju vizīti mājās neesot zinājis līdz pat vakaram – tā notikusi bez viņa klātbūtnes. Andris Vaivods:“Paņēma darba datoru, kas man ir. Tas mājās tikai uz sēdēm tiek lietots, vakaros dokumentiem, kad nepaspēju darbā, sūtu. Es vienkārši nezinu. Nevaru pat iedomāties, kādi materiāli varētu būt šeit saistībā ar šo projektu.”

Aizdomas par iespējamu līdzekļu izkrāpšanu prokuratūrai ir saistībā ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētu projektu, kura laikā Līvānu industriālajā zonā ir tapis uzņēmējdarbībai domāts ražošanas angārs, autostāvvietas, piebraucamais ceļš un gājēju un velosipēdistu celiņš. Sīkāku informāciju Eiropas prokuratūra pagaidām nesniedz. Līvānu mērs notikušo skaidro kā domes opozīcijas pārstāvju mēģinājumu viņu nomelnot. Andris Vaivods: “Ja demokrātiskā veidā uz pašvaldību vēlēšanām pusotru gadu atpakaļ neizdevās mainīt šeit varu, tad tie cilvēki ir atraduši vietu, kur uzrakstījuši sūdzību.”

Par izmeklēšanu ir informēts arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, kā arī Centrālā finanšu un līgumu aģentūra, kas prokuratūrai sniedz visus nepieciešamos datus, bet plašāk abas iestādes notiekošo nekomentē. Šobrīd neviena amatpersona nav aizturēta, nevienai amatpersonai arī nav piemērots procesuālais statuss, bet Eiropas prokuratūrā uzsver, ka izmeklēšanas laikā tas var mainīties.


#SIF_NVZ2022