Līvānos ierobežot azartspēles mēģinās ar trešo piegājienu

Līvānu novada dome šobrīd jau trešo reizi no jauna ķērusies pie darba cenšoties lokāplānojumā ierobežot azartspēles mazpilsētas teritorijā. Pašvaldības vadītājs, kas pērn vēlēšanās startēja zem ministra Artūra Toma Pleša partijas karoga, pauž aizdomas par nozares interešu ietekmi uz politiķiem, taču ministriju nevaino.

Pirms 2,5 gadiem Līvānos azartspēļu uzņēmēji griezās pie pašvaldības prasot atļauju divu jaunu spēļu zāļu atvēršanai. Vietvaras organizētajā aptaujā 96% aptaujāto šo ieceri neatbalstīja. “Vienā vietā bija jauniešu centrs blakus, tur mēs ātri nobloķējām šo iespēju, bet otrā nebija tik vienkārši. Tad mēs sniedzām tiesā un būtībā vēl šobrīd tiesājamies par šo jauno spēļu zāli. Esam aizgājuši līdz Satversmes tiesai šobrīd,” saka Andris Vaivods, Līvānu novada domes priekšsēdētājs (“Latvijas attīstībai”).

Paralēli šai tiesvedībai pašvaldība sāka darbu pie grozījumiem lokālplānojumā. Ar pirmo mēģinājumu neizdevās - Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) tos neapstiprināja. Pašvaldība visu sāka no jauna, bet vēsture atkārtojās - ministrija grozījumus neapstiprināja. “Tajā otrajā reizē izvērtējot dokumentu kopumā atļāvām realizēt lokālplānojumu, izņemot vienu punktu, kurš pēc mūsu ieskata, nav piemērojams. Tas ir attiecībā pret šo azartspēļu aizliegumu,” pauž Ilze Oša, VARAM valsts sekretāra vietniece.

Andris Vaivods: “Šī mūsu izvēle, [lietot] formu “aizliegt”. Arī pašā nosaukumā. Vajag “ierobežot”. Dažas neprecizitātes, kas nenozīmīgas, bet tāpēc mums tas nepieciešams.”

Jāatzīmē, ka ministrija nepatiku formai “aizliegt” norādīja jau pirmajā reizē. Pēc atkārtota noraidījuma pašvaldība piekāpusies, no vārda “aizliegt” nolemts atteikusies. “Man aizdomas kā jebkuram cilvēkam ir par to, jo labi zinām, ka šis azartspēļu bizness ir arī kaut kam ienesīgs. Jebkuram, arī Rīgai, es domāju, šādu pierādījumu nav un nebūs,” stāsta Andris Vaivods.

Domes priekšsēdētājs lēš, ka atkārtots darbs pie grozījumiem lokālplānojumā pašvaldībai izmaksās pāris tūkstošus eiro, bet azartspēļu uzņēmējiem uzvarot tiesā, no pašvaldības var tik iekasēta daudz lielāka summa. Tomēr izeja ir, apgalvo ministrijā. “Kā tādu jaunāko piemēru minam Salaspili, jo to mēs salīdzinoši nesen arī vērtējām. Labu tādā aspektā, ka dokumentā, ko viņi izstrādāja, bija iekļauti arī kritēriju. Rīkosim semināru pašvaldībām aprīļa vidū tieši par šo tēmu,” pauž Ilze Oša.

Komentējot Rīgas mēra rīcību teritoriālā plānojuma neapstiprināšanas dēļ pamest partiju apvienību, Andris Vaivods norāda, ka nav partijas “Latvijas attīstībai” biedrs, bet atklāj, ka apsver rudenī kandidēt 14. Saeimas vēlēšanās. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik