Līvānos ievieš viedo ielu apgaismojumu

Līvānu pilsētas ielas pakāpeniski tiek aprīkotas ar modernu apgaismojuma sistēmu, kas ļauj būtiski ietaupīt elektrību. Aprīkojot LED gaismekļus ar viedajiem sensoriem, var mainīt katras lampas degšanas intensitāti un pielāgot to, ņemot vērā diennakts laiku un satiksmes plūsmu.

Šobrīd Līvānos notiek ielu apgaismojuma izbūve vienā no pilsētas mikrorajoniem. Novada pašvaldība, ieguldot nepilnus 56 tūkstošus eiro, līdz gada beigām plāno ieviest modernu apgaismojuma sistēmu piecās ielās.

Ainārs Skromāns, Līvānu novada domes būvinženieris: “Ja kādreiz ekonomisks apgaismojums bija tāds, ka mēs nomainījām nātrija lampas uz LED lampām, tad tagad mēs liekam iekšā sensorus, ar kuru palīdzību mēs varam noteiktās stundās uzlikt, ar kādu jaudu ir jādeg gaismeklim. Šim projektam nāk klāt sensori, kas būs uz kustību.”

Aptuveni 80% Līvānu iekšpagalmu, kā arī 45% pilsētas ielu jau iepriekš ir ieviesta viedā apgaismojuma sistēma, īstenojot Eiropas fondu atbalstītus projektus. Pirmos rezultātus iekšpagalmos varēs izvērtēt pēc šīs ziemas sezonas, bet pilsētas centrālajā ielā, kur viedās tehnoloģijas tika uzstādītas jau pirms vairākiem gadiem, elektroenerģijas patēriņu izdevies samazināt teju uz pusi – par 50%. Kustību sensoru režīms gan tur ieslēdzas tikai pēc desmitiem vakarā.

Sistēma uzrāda arī bojājumus, līdz ar to vairs nav jādarbina ielu apgaismojums dienas laikā, lai veiktu pārbaudes. Arī turpmākajos gados ielas tiks aprīkotas ar viedo apgaismojumu – ar mērķi šādu sistēmu ieviest visā pilsētā un arī Līvānu novada pagastu centros.