Līvānos nav vietas, kur sagatavot mirušos iezārkošanai, nākas aizgājēju sakopt mājās

Līvānos jau vairākus gadus nav vietas, kur aizgājējus sagatavot iezārkošanai. Problēma kļuvusi īpaši izteikta pandēmijas laikā. Apbedīšanas pakalpojumu sniedzējiem tas rada problēmas – mirušie tiek vesti uz citām pilsētām, ir gadījumi, kad sakopšana notiekot pat mājas apstākļos.

Apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji Līvānos saskaras ar problēmām saistībā ar mirušo sagatavošanu iezārkošanai – mazgāšanu, ģērbšanu, grimēšanu. Novadā nav vietas, kur aizgājējus sakopt. Agrāk to varēja darīt Līvānu slimnīcas morgā, bet nu jau vairākus gadus tas pieejams tikai slimnīcā mirušajiem pacientiem.

Kā atzīst apbedīšanas biroja “Namejs” vadītāja Sanita Lazdāne: “Tie cilvēki, kas nomirst mājās, viņi šim pasākumam ir kaut kādā veidā arī jāsagatavo, tāpēc mēs maksimāli cilvēkiem stāstām, ka pēc iespējas ātrāk un vairāk vajag visu darīt mājās, nomirušo cilvēku vajadzētu nomazgāt un sakārtot, bet ne visiem tas ir pieņemams un ne visiem ir tie apstākļi, lai tā varētu darīt. Tad, kad iesākās šī problēma, tad mēs ļoti veiksmīgi sadarbojāmies ar citu – blakus pilsētu morgiem – Jēkabpils un Daugavpils, bet tagad, kad ir kovids, pilsētu morgi ir ļoti noslogoti.”

Līvānos šobrīd uz vietas ir iespēja tikai uzglabāt jau iezārkotu mirušo. Tas tiek darīts Līvānu Draudzes kapsētas kapličā. Bet tur nav ne sanitārā mezgla, ne cita šiem darbiem nepieciešamā aprīkojuma. Problēma ir aktualizēta arī Līvānu novada pašvaldībā, kas sola risināt situāciju. Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods (“Latvijas attīstībai”) saka: “Šobrīd mēs  gatavojam vēstules VARAM saistībā ar to, ka problēma nav tikai Līvānos noteikti. Mēs detalizēti normatīvajos aktos prasīsim, kā mums būtu šajā gadījumā jārīkojas. Tad arī sniegsim tiešu atbildi.”

Pašvaldībā arī norāda, ka vislabākais risinājums būtu nevis veidot mirušo sakopšanas vietu kapu kapličā, bet gan izveidot speciāli šim nolūkam paredzētas atsevišķas telpas.


Foto: freepik