Līvānos nojauc krauķu ligzdas; ornitologi iesaka ar viņiem sadzīvot

Jau vairākus gadus līvāniešu mieru traucē krauķi, kas apmetušies pilsētas kapsētā. Lai problēmu risinātu, arboristi uzsākuši ligzdu nojaukšanu. Pašvaldībā pauž cerību, ka tas palīdzēs. Tikmēr ornitologi uzsver – cīnīties ar putniem nav jēgas, labāk meklēt iespējas ar viņiem sadzīvot.

Kamēr krauķi nav uzsākuši ligzdošanu, arboristi jauc putnu ligzdas un izzāģē traucējošos zarus Līvānu pilsētas kapsētā un tās apkārtnē. Darbu veikšanai pašvaldība atvēlējusi nepilnus 4000 eiro. Mērķis ir panākt, lai putni pamet teritoriju. “Tas ir pilsētas centrs, tur ir ne tikai kapi, ir arī blakus pilsētas zaļā zona – skvērs, kur cilvēki pastaigājas. Tas ir diezgan traucējoši – gan putnu skaņas, gan radītās nekārtības. Jau pāris gadus ar šo problēmu esam saskārušies, esam saņēmuši sūdzības no iedzīvotājiem,” saka Līvānu novada pašvaldības speciāliste vides pārvaldības jomā Gunita Vaivode.

Lai risinātu problēmu, pašvaldība vērsās pēc padoma Latvijas Ornitoloģijas biedrībā. Saņemtajā atbildē ir uzsvērts, ka ar putniem labāk nekarot un ka nav efektīvu paņēmienu, kā izjaukt krauķu kolonijas. “Nojaucot ligzdas tagad, pa ziemu, ir puslīdz droši, ka pavasarī viņi būs atpakaļ un uzbūvēs jaunas ligzdas. Krauķu izplatība Latvijā samazinās, Eiropā kopumā šī suga jau ir atzīta par apdraudētu, līdz ar to labāk būtu likt viņus mierā un ļaut ligzdot, nevis par varītēm ar viņiem cīnīties,” pauž Viesturs Ķerus, Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs.

Pašvaldība tomēr pieņēma lēmumu ligzdas nojaukt. Iedzīvotāju vidū par to ir dažādi viedokļi. Ligzdu nojaukšanai pašvaldība ir saņēmusi Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju. Tāda nepieciešama ikvienam, kas vēlas traucēt nemedījamo putnu sugu indivīdus. Vidēji katru gadu tiek izsniegtas piecas līdz sešas atļaujas. “Ņemot vērā to, ka no dažādām vietām mēs mēdzam saņemt atkārtotus iesniegumus par vienām un tām pašām vietām, var spriest, ka ligzdu ieguve nav efektīvākā metode,” uzsver Evija Andrušķeviča-Jonāne,Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve.

Līvānu kapsētā un tās apkārtnē paredzēts nojaukt kopumā 70 krauķu ligzdas. Šajā pavasarī būs redzams, vai tas atturēs putnus no atkārtotas ligzdošanas kapos.


Foto: Freepik