Līvānos pozitīva pieredze, ieviešot slēgtā tipa atkritumu laukumu

Ja neesi konkrētās daudzdzīvokļu mājas iemītnieks, atkritumu laukumā Līvānos atkritumus izmest nedrīkst, jo katram piešķirts kods.

Atkritumu laukums Smilšu ielā tika ierīkots pirms trim mēnešiem un ir kā pilotprojekts, lai pārliecinātos, vai tādā veidā var mazināt pārkāpumus atkritumu apsaimniekošanas jomā.

SIA “Līvānu dzīvokļu un komunālā saimniecība” valdes priekšsēdētājs Raimonds Šubnikovs: “Šis laukums pieejams noteiktiem dzīvokļiem, daudzdzīvokļu mājām, cilvēkiem ir iedots kods, kuru viņi ievadot var atvērt, atver vaļā, iemet savus atkritumus, aiztaisa vāku, vāku atstāt vaļā nevar, jo to tāpat nevar attaisīt vaļā līdz galam, ejot prom, jāaiztaisa durvis ciet. Un tas arī ir viss, kas viņiem ir jāizdara.”

Konkrētais laukums paredzēts četru daudzdzīvokļu māju iemītniekiem. Iedzīvotāji ar jauno kārtību ir apmierināti, lai gan saredz arī iespējas sistēmu uzlabot.

Iedzīvotājs Andris pauž: “Tagad jau ir daudz labāk, telpas ir noslēgtas, dzīvnieki arī netiek klāt, tīrība, viss kārtībā. Tikai nianse, ka konteineru laukums pārāk mazs ir. Visas mājas ir – uzskaite viena, katras mājas iedzīvotāji nemaksā par saviem atkritumiem, bet samaksā par kopējiem. Tā vajadzētu – katrai mājai būtu jāved sava uzskaite. Viens konteiners vienai mājai, otrs – otrai, trešais – trešajai. Tā būtu loģiski un pareizi.”

Līvānu dzīvokļu un komunālajā saimniecībā uzsver, ka tas ir tikai pirmais slēgtā tipa laukums pilsētā, tādēļ, plānojot nākamos, tiks ņemtas vērā konstatētās nepilnības. Tomēr galvenā problēma – atkritumi no malas – konkrētajā vietā vairs nav novērojama.

Raimonds Šubnikovs: “Laukums nu jau ir sevi pierādījis ar to, ka katru mēnesi ir apmēram par pieciem kubiem mazāk atkritumu tieši šim mikrorajonam. Šeit ir arī daudz tīrāks, šeit agrāk nesa, kam nebija slinkums, arī sadzīves atkritumus, arī elektroniku krāva. Šobrīd te nekā tāda nav.”

Interesi par slēgtā tipa atkritumu laukumiem izrāda arī citu mikrorajonu iedzīvotāji. Līvānietis Āris pauž: “Vai jūs šādu – slēgtā tipa – gribētu arī pie savām mājām redzēt? Jā, protams. Ir tie, kas kājāmgājēji, ir riteņbraucēji, kas brauc un to miskasti pie mums met. Mums līdz ar to jāmaksā. Mēs jau esam dzīvokļos.”

Līvānu novada pašvaldībai slēgtā tipa atkritumu laukuma izveide izmaksāja vairāk nekā 4,2 tūkstošus eiro. Ņemot vērā pozitīvo pieredzi, vietvara plāno turpināt šāda veida laukumu ierīkošanu. Šogad paredzēts izveidot vēl vienu tādu laukumu.