Līvānos uz darbu jābrauc ar laivu

Līvānos plūdi skāruši amatniecības centru, kas šobrīd ir nošķirts no ārpasaules. Lai gan apmeklētājiem centrs ir slēgts, darbiniekiem jāturpina strādāt, tāpēc pašvaldība noorganizējusi laivu. Jau vairāk nekā nedēļu centrā strādājošie uz darbu dodas peldus.

Līvānu stikla un amatniecības centra darbinieki gatavojas braucienam ar laivu. Centrs, kas atrodas starp divām upēm – Daugavu un tās pieteku Dubnu –, jau gandrīz divas nedēļas ir nošķirts no ārpasaules. Applūdis vienīgais piebraucamais ceļš un blakus esošā teritorija, tādēļ centrā strādājošajiem vienīgā iespēja, kā tikt uz darbu, ir izmantot peldlīdzekļus.

Nokļūšanu uz darbu un no darba nodrošina pašvaldība. Līvānu stikla un amatniecības centra kolektīvs pārmaiņas uztver pozitīvi, jo nemaz tik bieži negadās ar laivu braukt pāri pļavām un gājēju celiņiem. “Šeit ikdienā ir pļava. Līvānieši zina stāstīt, ka aptuveni reizi 10 gados applūst lielākas teritorijas. Ar laivu doties uz darbu sajūta ir neierasta, tā interesanti. Šobrīd pat, teiksim, ekskluzīvi,” saka Līvānu stikla un amatniecības centra krājuma glabātāja Agija Ivanova.

Tā kā laivā vieta tikai dažiem cilvēkiem, kolektīva nogādāšana darbā notiek pa daļām. Ar motorlaivu applūdušās pļavas šķērsošana neaizņem daudz laika – dažas minūtes, laiva jau piestāj applūdušā ceļa posma otrā pusē, kur darbinieki var tālāk doties kājām. Amatniecības centrs pēdējo 20 gadu laikā bijis nošķirts no ārpasaules aptuveni piecas reizes. Līvānu stikla un amatniecības centra vadītāja Ilze Griezāne: “Pēdējo reizi braucām 2013. gadā. 10 gadi ir apkārt. Jāsaka, ļoti dažādi plūdi bija. Tad jau veidojas savi novērojumi, kā tas notiek. Ir bijuši tādi, ka pa vienu nakti paceļ ūdeni, jo ir aizdambējies ledus pie Jēkabpils. Un tad uzreiz pēc dienas vai 10 vakarā jau ūdens ir prom. Arī tādi plūdi ir bijuši – uz vienu dienu. Ir bijuši tādi, kā ir šobrīd, kad ļoti lēnām ceļ to ūdeni, kad sākumā tu redzi, ka apkārt sāk applūst, tad tev paliek tikai taciņa pa vidu ceļam, lai aizietu uz darbu. Tu vēl vari aiziet ar gumijas zābakiem, tagad jau jābrauc ar laivu.”

Daugavas un Dubnas ūdeņi applūdinājuši arī dažas dzīvojamās mājas, pagalmus un dārzus. Vairākas dārza mājiņas un siltumnīcas ir ūdenī, tāpat applūduši daži autoceļu posmi Līvānos, tomēr vietējie neko traģisku nesaskata un teic, ka situācija ir normāla. Makšķernieki izmanto iespēju ķert zivis no applūdušās pļavas.

Pats Līvānu stikla un amatniecības centrs nav applūdis, jo tas atrodas uzkalniņā. Lai gan apmeklētājiem centrs šobrīd ir slēgts, darbinieki turpina veikt ar klientu apkalpošanu nesaistītus pienākumus. Darbojas arī stikla pūšanas darbnīca. Kolektīvs cer, ka drīzumā ūdens atkāpsies un centrs atkal varēs vērt durvis apmeklētājiem.