Līvānu novadā bērni iepazīst vēlēšanu procesu

Pie Jaunsilavas pamatskolas 1.klases skolēniem un pirmsskolas izglītības iestādes grupiņas audzēkņiem ieradušies Ezis Adata, Čeizs Ķepa, Pūce Bubo, Panda Anda un Zaķis Zibsnis. Viņi visi ir “Meža vēlēšanu 2021” kandidāti, kas Līvānu novadā norisināsies 5.jūnijā – līdztekus pašvaldību vēlēšanām. Jaunsilavas pamatskola ir viena no vietām, kur notika simboliskas priekšvēlēšanu debates.

 “Solu, ka turpmākajos četros gados nolīs visbagātīgākais sēņu lietus un meži būs pilni ar sēnēm no pat janvāra līdz pat decembrim,” saka “Meža vēlēšanu 2021” pirmā saraksta kandidāts Ezis Adata.

“Meža vēlēšanas 2021” ir biedrības “Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs” īstenotā akcija, kuras ideja aizgūta no Somijas. Tās galvenais mērķis ir caur vēlēšanu simulāciju skaidrot bērniem par vēlēšanu procesu un to nozīmīgumu.

Biedrības “Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs” pārstāve Iluta Kriškijāne pauž: “Protams, diemžēl pandēmijas dēļ mēs pielāgojamies iespējām, bet es ļoti ceru, ka caur tādu humoru mazliet un caur dažādām iesaistēm bērniem tas paliks prātā par to, ka ir jāiet un ka uz šo vēlēšanu dienu viņi gribēs arī paši aiziet.”

Šādu akciju atzinīgi vērtē Jaunsilavas pamatskolas pedagogi, uzsverot, ka tā ir laba iespēja, kā bērniem skaidrot par sarežģītām un svarīgām lietām.

Jaunsilavas pamatskolas pirmsskolas izglītības skolotāja Nataļja Iļjina: “Tā ir pilsoniskā audzināšana jau no bērnudārza. To, ko skolotāji, mēs, grupās varam izstāstīt ar vārdiem, te ir ļoti teatrāli parādīts. Un tas ir viennozīmīgi atbalstāms.”

“Meža vēlēšanas 2021” norisināsies tikai Līvānu novadā, jo Centrālās vēlēšanu komisijas statistikas rezultāti liecina, ka šeit vēlētāju aktivitāte pēdējo desmit gadu laikā ir ļoti zema. Akcijas organizatori cer, ka līdz ar bērnu vēlmi doties balsot par pasaku varoņiem, pašvaldību vēlēšanu procesā aktīvāk iesaistīsies arī pieaugušie.

 “Lai bērni ejot paņem aiz rokas tur mammu, tēti, visiem par to stāsta, ka tur ir jāiet, kāpēc tas ir jādara. Tā statistika diezgan iepriecinoša nebija. Līvānu novads bija ceturtais neaktīvākais Latgales reģionā,” saka Iluta Kriškijāne.

Balsot par Meža vēlēšanu kandidātiem bērni varēs teltīs, kas būs izvietotas līdzās visiem astoņiem pašvaldību vēlēšanu iecirkņiem Līvānu novadā.