LIZDA veic aptauju par vakcinēšanos; IZM apšauba tās objektivitāti

Pedagogu arodbiedrība, kura atklāti atzīst - tā nekādas aktivitātes par vakcinēšanos neveiks, atbalsta tikai brīvprātīgu vakcinēšanos, ir veikusi savu aptauju. Tajā trešā daļa apgalvo, ka kategoriski atsakās vakcinēties. Cik reprezentatīva ir šī aptauja un ko tad tā parāda?

Ķīmijas skolotāja Jelizaveta Korotkova strādā divās skolās - Rīgas Lietuviešu vidusskolā un Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolā. Viņa ir pret piespiedu vakcinēšanos, jau esot izstrādāts plāns, kā rīkoties turpmāk.  “Nē, es nedošos prom brīvprātīgi nekādā gadījumā. Ja būs obligātā vakcinēšanās, es gaidīšu, kad man atlaidīs pēc panta. Es, protams, plānoju tiesāties, jo es domāju, ka ilgtermiņā tiks atzīts, ka tas, kas notiek, ir klajš cilvēktiesību pārkāpums,” saka Jelizaveta Korotkova, ķīmijas skolotāja; neatbalsta piespiedu vakcinēšanos.

Arodbiedrības aptauja rāda, ka šādi domājošu skolotāju ir salīdzinoši daudz. LIZDA veikusi aptauju gandrīz septiņiem tūkstošiem izglītības nozarē strādājošo. Salīdzinājumam - nozarē kopumā strādā 84 tūkstoši cilvēku: skolotāji, vadītāji, administrācijas darbinieki. No minētajiem 6.8 tūkstošiem aptaujāto 43 procenti ir vakcinējušies, 15 procenti ir izslimojuši Covid-19, vēl 35 procenti kategoriski iebilst pret vakcināciju.

Arodbiedrības līdere Inga Vanaga ReTV Ziņām atzīst, ka LIZDA vien ir kā starpnieks, aicina politiķus meklēt risinājumus. “Attālinātās mācības ietekmē mācību rezultātus, cilvēkiem ir ļoti būtiski arī socializēties, šis klātienes kontakts. Attālinātās mācības nekādā gadījumā nedrīkst aizvietot klātienes mācības. Ja vakcinēšanās apsvērums aptuvenais būs nepilni 40%, tad tas diemžēl var veicināt uz kādu laiku attālinātas mācības.”

Vai šāda aptauja tiešām parāda visu nozarē domājošo viedokli, vismaz tendenci? Latvijas Universitātes profesors Ivars Austers min, ka šis pētījums ir vienkāršs īss rezultātu pārstāsts. Lai patiešām varētu izdarīt secinājumus par aptaujas kvalitāti, būtu jābūt pieejamām divu veidu informācijas kopām. “Pirmkārt, kas un kādā veidā precīzi ir prasīts, nevis pārstāstīt jautājumus un atbildes uz tiem. Anketai būtu jābūt publiski pieejamai, pie tā paša arī, kādā veidā tika veikts šis te uzaicinājums piedalīties aptaujā - precīzi, kas tika teikts un kādā veidā cilvēkiem “tuvojās” - e-pasts, sociālie mediji, fiziskā nozīmē, labs jautājums. Tas būtu obligāti jāpublicē, plus vēl kāds teksts tika lietots, tas nebija tā - ziniet, draugi mīļie, situācija ir baisa. Mums ir jārīkojas, tāpēc mēs šo aptauju rīkojam.”

Aptaujas rezultāti nosūtīti arī Izglītības un zinātnes ministrijai. Tajā ReTV Ziņām saka, ka pašreizējie skaitļi oponē arodbiedrības aptaujai. Ja runā par mācību gada sākšanos klātienē un kas notiks tālāk, tad ministrija atzīst - jautājumi būs jārisina izglītības iestāžu vadītājiem.

Jaunais mācību gads sāksies pēc 44 dienām. Līdz 18.jūlija vakaram pret Covid-19 Latvijā bija vakcinējušies 58% izglītības iestādēs strādājošo. Izglītības ministre Anita Muižniece uzskata, ka temps šobrīd ir divtik par lēnu, lai septembrī sasniegtu vismaz 80%, mācības varētu notikt klātienē.


Foto: Freepik