LNB Muzeju nakts programma “No Arkādijas līdz Marsam”

13. maijā no plkst. 19.00 līdz plkst. 1.00 Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) gaidīs Muzeju nakts apmeklētājus, programmā piedāvājot jaunu izstādi “No Arkādijas līdz Marsam”, kas veltīta Rīgas parkiem. Programmā iekļauta dokumentālo filmu parāde, kā arī radošas darbnīcas un izstādes no 1. līdz 12. stāvam.

Muzeju nakts šogad veltīta pilsētvides zaļo zonu tematikai, atklājot jaunu izstādi “No Arkādijas līdz Marsam”, kas stāsta par Rīgas dārziem un parkiem, kā arī skar protestu tēmu parkos. Izstādes centrā ir unikālā Rīgas dārzu un parku tresta kolekcija, kas ietver Georga Kūfalta (1853-1938), Andreja Zeidaka (1874-1964) un citu parku autoru oriģinālos plānojumus. Rādot parku vēsturi, izstāde vienlaikus aktualizē jautājumu, kāda būs zaļās zonas nākotne klimata krīzes, politiskās un sociālas nestabilitātes laikos. Izstādē ietverti materiāli, kas akcentē protestu klātbūtni parkos – 1905. gada dārznieku streika vēstule no Valsts Vēstures arhīva, fotogrāfa Ulda Brieža fotogrāfijas no protesta mītiņa Arkādijas parkā pret metro būvniecību, Vērmanes parka soliņš, kas nesankcionēti ticis pārkrāsots gan praida, gan Latvijas karoga krāsās. Cauri laikiem parādīts arī Uzvaras parks, sākot ar Georga Kūfalta zīmēto parka plānojumu 1908. gadā līdz pat Uzvaras pieminekļa jeb okupeļa demontāžai.

Dokumentālo filmu programma ir turpinājums parku tēmai, piedāvājot ielūkoties Rīgas parku un dārzu vēsturiskajās fiksācijās dokumentālā kino lentēs. 1969. gadā režisora Gunāra Pieša uzņemtās filmas “Rīgas parki” anotācija sākas ar teikumu: “Par Rīgas parku vēsturi un šodienu.” Mūsdienās tā laika “šodienu” varam skatīt kā vēsturi un novērot, kādas izmaiņas notikušas pilsētas parku ainavā. Fragments no programmas noslēdzošās filmas – “Imants Ziedonis. Portrets locījumos” (1979) – iekļauts izstādes saturā, stāstot par dižkoku glābšanas akcijām. Muzeju nakts ietvaros, atzīmējot Imanta Ziedoņa deviņdesmitgadi, filma būs noskatāma pilnā garumā.

 Izstādes ietvaros paredzētas kuratoru ekskursijas, kad izstādes vadītājs pavada apmeklētājus un izstādei piemeklētās filmas būs noskatāmas pilnā garumā, filmas tiks atkārtotas līdz pat Muzeju nakts izskaņai. Visās Muzeju nakts aktivitātēs ieeja bez maksas.

MUZEJU NAKTS PROGRAMMA

“NO ARKĀDIJAS LĪDZ MARSAM”


JAUNA LNB IZSTĀDE (1. stāva 1. izstāžu zālē) 

Plkst. 19.00 izstādes atklāšana “No Arkādijas līdz Marsam”


DOKUMENTĀLĀ KINO SEANSI (1.stāvā 2. izstāžu zālē) 

Plkst. 20.00 – 1.00 


  • “Pa mūsmājas logu” (1984), režisors Zigurds Vidiņš
  • “Rīgas parki” (1969), režisors Gunārs Piesis
  • “Kas dārzā saimnieks?” (1991), režisors Māris Pirktiņš
  • “Imants Ziedonis. Portrets locījumos” (1979), režisore Laima Žurgina 


RADOŠĀS DARBNĪCAS (ātrijā pie 1. izstāžu zāles)

Plkst. 20.00-23.00


“Nākotnes būtņu konstruktors” 5+ darbnīca paredzēta radošiem sapņotājiem, kas spēj iztēloties nākotnes parku ainavas ar neparastiem parku iemītniekiem. Radošajā darbnīcā būs iespējams radīt katram savu nākotnes parku -būtnes / iemītniekus. Varbūt nākotnes parkos dzīvos elektrokāpurs vai skrūvsienāzis? Uz paparžgurķa nosēdīsies flaneļbite un dīķī mājos pīļpaparde? Izstādes noslēgumā darbnīcas dalībnieku radītās būtnes tiks apkopotas nākotnes būtņu klasifikatorā, bet šo būtņu zīmējumi uz auduma gabaliņiem tiks sašūti kopā vienā lielā nākotnes būtņu segā.

Darbnīcu vadīs: LNB izstādes “No Arkādijas līdz Marsam” dizainere Rūta Jumīte un izglītības projektu kuratore Ieva Laube.


“Apzaļumo bibliotēku” 5+ darbnīcas dalībnieki ar uzlīmju un iztēles palīdzību tiks aicināti uz brīdi iejusties daiļdārznieku un ainavu arhitektu ādā, izsapņojot bibliotēkas apkārtnes neparastākos un fantastiskākos apzaļumošanas scenārijus. Iespējams, bibliotēkas zaļā zona ilgojas pēc ūdensrožu dīķa, dabiskās pļavas ar bišu stropiem un kādiem neparastiem augiem, bet fasādē varētu iemājot zaļās terases? 

Darbnīcu vadīs: LNB pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” muzejpedagoģes.


CITAS PIEEJAMĀS LNB IZSTĀDES

Atvērtas no plkst. 19.00 – 1.00


  • Pastāvīgā ekspozīcija “Grāmata Latvijā” 1. stāvā.
  • Imanta Ziedoņa muzeja izstāde “Es atkal neatvados” 1. stāva ātrijā.
  • Izstāde “Modināšana. Stāsts par hernhūtiešiem” 5. stāva izstāžu zālē.
  • Animācijas filmas “Lielais Indriķis” leļļu izstāde 7. stāvā.
  • “Gaismas pils un Stikla kalns” – stāsts par Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektu un tās arhitektu 1. un 12. stāvā.
  • Panorāmas skats uz skaisto Rīgu foto mirkļiem no LNB kores 12. stāvā.


Foto: Reinis Hofmanis