Lūdz atbalstu cilmes šūnu transplantācijai

Dzīve mainās brīdī, kad ģimenē ienāk īpašais bērniņš - atzīst bijusī Latvijas rekordiste šķēpa mešanā Inga Kožarenoka-Šņoriņa. Viņas ģimenē aug divi bērniņi – viengadniece Hetere un vienpadsmit gadus vecais Rojs Martins. Zēns pasaulē nāca 32. grūtniecības nedēļā.

Neilgi pēc dzimšanas Rojam tika konstatēts sirds starpsienas defekts un plaši smadzeņu bojājumi. Zēnam augot, attīstījās autiskā spektra traucējumi. Nesen viņam diagnosticēts arī viens no epilepsijas veidiem. Inga neslēpj, ka dažādos ārstēšanas, atbalsta un informācijas meklējumos ģimene ne reizi vien bijusi uz sabrukuma robežas. Pirms gada ģimenē ienāca māsiņa. No viņas dzimšanas brīdī tika iegūtas cilmes šūnas, kas viesa cerību brālim veikt cilmes šūnu transplantāciju Polijas klīnikā.

Divu bērnu mamma Inga Kožarenoka-Šņoriņa saka: “Man jau citu ceļu nav, es vairs nezinu, ko reāli iesākt. Negribu neko nožēlot, ko neesmu izdarījusi. Labāk pamēģināšu un uzzināšu, kas un kā, nekā nedarīšu neko un vienkārši eksistēšu kopā ar savu bērnu.”

Pirmo reizi cilmes šūnas veiksmīgi pārstādīja bērnam ar Fankoni anēmiju 1989. gadā Francijā. Cilmes šūnu bankas medicīniskā konsultante Inese Bolmane cilmes šūnas sauc par remonta komplektu, kuru var izmantot dažādām terapijām, uzglabāt un izmantot pēc daudziem gadiem. Ārste uzsver, ka Rojam Martinam šī ārstēšanas metode palīdzētu kļūt līdzsvarotākam un ne tik atkarīgam no citiem cilvēkiem.

“Cilmes šūnu bankas” medicīniskā konsultante, ārste Inese Bolmane: “Ir trīs diagnozes – bērnu cerebrālā trieka, autisms un vēl ir autoimūnās saslimšanas skolioze, kurās ir klīniskie pētījumi tik tālu stadiju sasnieguši, ka tas brīdis, ka varētu apstiprināt algoritmus un valsts apmaksāt šīs ārstēšanas. Esam tuvu, bet vēl neesam. Rojs nav pirmais bērns ar autismu, ar ko mēs esam gājuši uz cilmes šūnu terapiju.”

Lai varētu veikt cilmes šūnu transplantāciju, iegūtās šūnas vispirms ir jāizaudzē atbilstoši konkrētā cilvēka svaram, vecumam un diagnozei, jāveic arī citi priekšdarbi. Tas aizņem aptuveni pusgadu. Visam procesam ģimenei līdzekļu nepietiek, tāpēc tā vērsusies pēc atbalsta organizācijā Ziedot.lv. Tās vadītāja Rūta Dimanta atzīst, ka katru gadu pie organizācijas pēc palīdzības vēršas ap 200 ģimeņu.

Rūta Dimanta: “Autisms mūsdienās ir izplatīts. Neesam bērniem ar autismu nodrošinājuši nevienu bezmaksas rehabilitācijas programmu. Ja varam pierādīt, ka ar šādu cilmes šūnu operāciju vai citu terapiju varam sasniegt labus rezultātus, tad varam runāt, lai nākotnē to atmaksā no valsts budžeta.”

Mamma Inga neslēpj prieku, ka māsiņas ienākšana ģimenē ir mainījusi Roja Martina ikdienu. Viņš savu spēju robežās par mazo Heteri rūpējas un meklē ar viņu kontaktu. 




Foto: unpslash.com