Lūznavu pieskandināja džezs

Jau otro gadu pēc kārtas Rēzeknes novada Lūznavā aizvadīts džeza festivāls, tādējādi popularizējot džeza mūziku arī reģionos. Tā gaitā izskanēja ne vien koncerti, bet notika arī džeza meistarklases, kas šogad vienkopus pulcēja vairāk nekā 30 jaunos mūziķus, kā arī astoņus pasniedzējus – profesionālus džeza mūziķus no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

“Šķiuņa džezs” – šāds nosaukums dots Baltijas džeza festivālam, kas jau otro gadu pēc kārtas norisinājās Lūznavā. Festivāla idejas aizsācējs ir talantīgais Latgales džeza mūziķis Toms Lipskis. Lai gan pirms diviem gadiem Tomam pāragri bija jāaiziet mūžībā, ideja par džeza festivālu Latgalē palika dzīva un tika izkopta līdz galam.

Festivāla galvenais mērķis ir veicināt interesi par džeza mūziku, īpaši Latgales reģionā, kā arī rosināt topošo un esošo džeza mūziķu sadarbību. Tieši tāpēc četru dienu garumā Lūznavas muižā notika ne vien profesionālu džeza mūziķu koncerti, bet arī meistarklases jaunajiem mūziķiem.

Kā norāda pieredzējušie un jaunie džeza mūziķi, viņi uz festivālu ieradušies, lai mācītu un apgūtu papildu saziņas veidu, jo džezs – tā ir vēl viena valoda, kurā mūziķi sarunājas.

Deniss Paškevičs, džeza mūziķis: “Šī valoda ir jākopj un ar viņu jānodarbojas ir visu laiku. Paralēli šīm te zināšanām, kas ir džezā, kas ir harmoniskās zināšanas par harmoniju, par ritmu, par melodiju, paralēli tam visam mēs arī runājam par brīvību. Džezā tomēr piemīt improvizācijas klātbūtne. Un tas dod mums savukārt džeza mūziķiem iespēju būt savādākiem.”