LVM tiekas ar Saulkrastu pašvaldību, lai meklētu kopīgus risinājumus mežizstrādei

Nocirstais priežu mežs Saulkrastos, kas raisīja lielu sabiedrības neapmierinātību, kļūs par kokmateriāliem, tomēr tas nebūt neesot vienīgais meža nogabals Saulkrastu apkaimē. Tāpēc šodien uzņēmuma'' Latvijas valsts meži'' pārstāvis tikās ar Saulkrastu novada domes vadību, lai meklētu kopīgus un abām pusēm pieņemamus mežistrādes risinājumus.

Apmēram trīs hektāru platībā nocirstie koki Saulkrastos, lielu neizpratni un sašutumu radījuši ne vien iedzīvotāju vidū, bet arī pašvaldībā, kas uzskata, ka mežs pie privātmāju rajona bijis ne vien atpūtas zona pilsētniekiem, bet arī buferzona ar A1 autoceļu. Kā sarunā ar ReTV atzīst Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs Normunds Līcis (LRA): “Visiem likās pats par sevi saprotams, ka šajā zonā tiks veikta kopšanas cirte, attiecīgi daļu koku saglabājot. Un to mēs redzam arī pie nocirstā apjoma, ka ne visi koki šajā gadījumā ir sasnieguši to apjomu, kas,mūsuprāt, būtu obligāti jānocērt.”

Kā skaidro LVM pārstāvis, likums paredz, ka kailcirte priežu mežam iespējama, ja mežs sasniedzis 101 gadu vecumu,kas šajā gadījumā esot pat pārsniegts. Jau drīzumā nocirstie koki tikšot sašķiroti un kļūs par zāģbaļkiem, papīrmalku, bet zari par šķeldu. Uzņēmuma politika paredzot, ka pārstrādei tiekot izvēlēti Latvijas uzņēmēji. Tomēr nezāgēt mežus gan uzņēmums nevarot. LVM Rietumvidzemes reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Vilmārs Katkovskis stāsta: “Patiesībā jau meža audzēšana ir audzēšana ar kaut kādu mērķi, nevis audzēšana prieka pēc. Mēs mežu audzējam, lai iegūtu kokmateriālus un atgrieztu atpakaļ jaunā apritē.”

Pēc saceltās ažiotāžas,š odien LVM pārstāvis atkal dodas uz Saulkrastiem, lai beidzot tiktos arī ar pašvaldības vadītāju. Domes priekšsēdētājs par to ir gandarīts, bet vēloties panākt ne tikai uzlabojumus sabiedrības informēšanā par mežā notiekošajiem darbiem, bet arī iesaistīties to plānošanā. Normunds Līcis Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs (LRA): “Mēs uzskatām, ka Latvijas valsts meži ir mūsu Latvijas iedzīvotāju kopīpašums, un mums kopā būtu jālemj par ilgtspējīgu apsaimniekošanu. Ir arī tāds jauns jēdziens kā eco sistēmas pakalpojumi, kuru ietvaros mēs novērtējam, kuri dabas resursi, kuri dabas resursi ir saglabājami vai izlietojami mēs arī neiebilstam, ka atsevišķās teritorijās tiek izmantoti atšķirīgi mežsizstrādes veidi.”

Meklēt kopīgus risinājumus tagad esot gatavi arī Latvijas valsts meži: “Acīmredzot šodien mums vajadzētu ar pašvaldību kaut kādā mērā vienoties kur ir tās pašvaldības intereses arī ārpus pilsētas teritorijas, vienlaikus saprotot, ka šie meži ir jāapsaimnieko.”

Nākamie plānotie darbi Saulkrastu apkaimē būšot meža kopšanas cirte nākamajā gadā.Abas puses cer, ka līdz tam tikšot panākta abpusēja vienošanās gan par veicamajiem darbiem, gan iedzīvotāju informēšanu.


Foto: ReTV