Māca skolēniem iekļauties ceļu satiksmē

Gluži kā citus gadus, arī šogad Ceļus satiksmes drošības direkcija (CSDD) turpina mācību projektu sesto līdz astoto klašu skolniekiem “Gribu būt mobils”.

CSDD pārstāce Guna Zvīgule: “Projekta mērķis visu šo laiku ir bijis nemainīgs:  gan mudināt, gan arī motivēt skolniekus apgūt zināšanas. Nostiprināt zināšanas, kas ir nepieciešamas, lai viņu dalība ceļus satiksmē būtu droša, pārliecinoša un cieņpilna.”

Projekts sākās atbilstoši līdz ar mācību gada sākumu un norisinās visu mācību gadu. Guna Zvīgule: “Tam ir vairākas kārtas. Neklātienes, kas šobrīd rit pilnā sparā. Neklātienes kārtā skolniekiem ir trīs ļoti plašas tēmas par viņiem aktuālajiem jautājumiem – kādās lomā var piedalīties ceļu satiksmē. Katras tēmas noslēgumā ir pārbaudījuma tests ar 20 jautājumiem. Attiecīgi neklātienes rezultātiem tiek izvirzītas katra reģiona desmit labākās komandas, kuras pēc tam startē arī pusfinālā. Būs septiņi pusfināli visā Latvijā. Mēs Latviju esam iedalījuši tādās citos septiņos reģionos un katrā būs pusfināls. No katra pusfināla labākā komanda brauc uz Rīgu, lai sacenstos par visu mācību gada “Gribu būt mobils” zinošākās komandas titulu.”

Ir divas galvenās tēmas: ceļu satiksmes organizācija, tai skaitā ceļa zīmes un krustojumi, kā arī pasažieru, gājēju un velosipēdistu tiesības un pienākumi. Guna Zvīgule: “Lai piedalītos droši ceļu satiksmē, mums nepietiek ar to, ka zinām noteikumus un likumus. Mums ir jābūt šai pareizai attieksmei un izpratnei par to, ka mēs ceļu satiksmē neesam vieni un mūsu rīcība iespaido pārējos. Tolerance, cieņpilna attieksme pret citiem un viņu drošība, ne tikai savējā.”

Interesanti  ir tas, ka reģionu mazās skolas ir daudz aktīvākas nekā lielo pilsētu skolas, lai gan tieši lielākās pilsētās, kā mēs zinām, ceļu satiksmes intensitāte ir lielāka. Dosimies ciemos pie vieniem no dalībniekiem Naukšēnu novada vidusskolas septītās klases. Komandas nosaukums - “Naukšēnu lauvas”. Naukšēnu vidusskolas septītās klases skolotāja Inga Gaile stāsta: “Mācīšanās process notiek audzināšanas stundas laikā, kad datoru klasē –  vai izmantojot skolas planšetes – pieslēdzamies un kopīgi apgūstam ceļa zīmes, ceļu satiksmes drošību, lai pēc tam varētu piedalīties un pildīt testus. Mēs dzīvojam lauku teritorijā, uz skolu bieži vien braucam ar velosipēdiem. Lai apgūtu ceļu satiksmes noteikumus, šī ir tā unikālā iespēja to darīt – atpazīt ceļa zīmes, apzīmējumus uz ceļa, mācoties kopā. Tā tas arī notiek vieglāk. Kad kāpj uz velosipēda, tad viņi vismaz zina, kas tad ir priekšā pa ceļa zīmēm.”

Piedalīties “Gribu būt mobils” ierosināja skolotāja, bērni bez vilcināšanās piekrita. Šobrīd Naukšēnu lauvas atrodas starp Valmieras reģiona komandām devītajā vietā. 

Līdz 15.janvārim norisinās projekta pirmā kārta. No 1. februāra līdz 30 aprīlim norise būs jau klātienē, kad katrā no septiņiem reģioniem cīnīsies komandas par lielo finālu, kas norisināsies Rīgā.